poniedziałek, 31 marca 2025

Od kiedy jestem twoją siostrą...Od kiedy jestem twoim bratem... - czyli książki o magicznej więzi łączącej rodzeństwo od Harper Kids.

Książeczki prezentowane w dzisiejszym wpisie opowiadają o tym, czego osobiście nie doświadczyłam - ponieważ z moją młodszą o trzy lata siostrą nigdy nie byłyśmy sobie jakoś szczególnie bliskie, zawsze chodziłyśmy zupełnie innymi ścieżkami, a z wiekiem ta krucha więź i cienka nić porozumienia między nami zupełnie się zerwała (do tego stopnia, że aktualnie nie utrzymujemy ze sobą żadnego kontaktu). Bohaterowie serii stworzonej przez Susannę Shane i Brittę Teckentrup mieli zdecydowanie więcej szczęścia! Ich relacje są bardzo bliskie, zażyłe i naprawdę wyjątkowe - a do tego ukazane w niezwykle poetyckiej i przepięknej graficznie formie...Zresztą, zobaczcie sami!


"Od kiedy jestem twoją siostrą"
tekst: Susannah Shane / Natalia Usenko
ilustracje: Britta Teckentrup
stron: 24 / wiek: 3+
 
W tej książeczce poznajemy dwa młode szopy, które są dla siebie jednocześnie siostrami i najlepszymi przyjaciółkami. Spędzają wspólnie całe dnie na beztroskiej zabawie, uczą się od siebie nawzajem nowych umiejętności, pomagają sobie w trudnych sytuacjach i są dla siebie ogromnym wsparciem w chwilach smutku. Nawet jeśli czasami się ze sobą pokłócą - to równie szybko dochodzą do porozumienia. Mówiąc krótko, nie wyobrażają sobie życia i funkcjonowania w lesie bez siebie!
 
Ilość tekstu jest tutaj naprawdę minimalna, ale za to bardzo sugestywna. Autorka polskiego przekładu - Natalia Usenko - postarała się, by w takich krótkich słowach zawrzeć wszystkie najbardziej istotne emocje i elementy składowe relacji między rodzeństwem. Muszę jednak powiedzieć, że dość trudno skupić się na przekazie literackim, któremu towarzyszą tak bajecznie piękne ilustracje! To właśnie one są niewątpliwie największym atutem książki - a w połączeniu z mieniącymi się złoceniami sprawiają, że po prostu nie można oderwać wzroku od kolejnych przeglądanych stron!
 
 
 




"Od kiedy jestem twoim bratem"
tekst: Susannah Shane / Natalia Usenko
ilustracje: Britta Teckentrup
stron: 24 / wiek: 3+
 
Druga książeczka prezentuje się dość analogicznie, choć tym razem spotykamy w niej parę lisich braci. Ten starszy pełni rolę przewodnika, który pokazuje młodszemu świat, uczy go unikania niebezpieczeństw czyhających w lesie i na łące, jest dla niego prawdziwym autorytetem i wzorem. Młodszy lisek jest w swojego brata niesamowicie zapatrzony, chce go we wszystkim naśladować i być jego mniejszą wierną kopią. Oczywiście czasami dochodzi między nimi do nieporozumień - lecz generalnie nie potrafią się na siebie długo gniewać!
 
Czy rzeczywiście relacje między rodzeństwem wyglądają aż tak cukierkowo? Oczywiście, że nie - i bazuję tu nie tylko na swoich prywatnych doświadczeniach, ale również na wieloletnich obserwacjach moich przyjaciół, znajomych i pozostałych członków mojej rodziny! Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w prawdziwym życiu często zdarzają się trudne momenty, dochodzi do eskalacji najróżniejszych konfliktów, a czasami wręcz do "wojen polsko-polskich" przy rodzinnym stole...Książka ma stanowić tylko pozytywny wzorzec, inspirację i punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi - zwłaszcza z tymi, które w najbliższym czasie spodziewają się młodszego rodzeństwa. Całą resztę natomiast zweryfikuje czas i wspólne życie pod jednym dachem ;)
 
 
 




 _________________________________________

*współpraca z Wydawnictwem Harper Kids

 

3 komentarze:

  1. Piękne, mądre i pouczające - takie jak lubimy. Bardzo mi się podobają, chętnie bym je dołożyła do naszego zbioru

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie każda więź rodzeństwa musi być silna, ale czasem książki pozwalają nam zajrzeć do świata, w którym relacje wyglądają inaczej – może nawet tak, jak byśmy chcieli, żeby wyglądały. Pięknie to opisałaś! Chętnie zajrzę do tych książeczek!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale piękne książki 😍 śliczne obrazki! I mądra treść. Podrzucę znajomym z małymi rodzeństwami 🤗

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)