Mroźne lutowe popołudnia i wieczory zdecydowanie sprzyjają zapoznawaniu się z nowościami książkowymi naszych ulubionych wydawnictw. Dziś przychodzę do Was z trzema literackimi perełkami od Naszej Księgarni: całokartonową książeczką dla najmłodszych, urzekającą opowieścią o przyjaźni oraz tak zwanym "naukomiksem", który w przystępny sposób przybliża nieco starszym dzieciom najistotniejsze zagadnienia z dziedziny chemii.
Sympatyczną żółtą koparkę z cyklu książek o placu budowy znają chyba wszystkie maluchy! Mieliśmy okazję śledzić jej losy w bardzo różnych sytuacjach i odsłonach: podczas wieczoru gwiazdkowego, śnieżnej zamieci, w trakcie najróżniejszych robót drogowych i prac rozbiórkowych, a nawet na wsi w czasie letnich żniw. Tym razem uśmiechnięta maszyna podjęła się trudnego zadania, jakim jest nauczenie najmłodszych czytelników liczenia do 10 - ale poradziła sobie z tym naprawdę śpiewająco, w charakterystycznym dla niej żartobliwym stylu :) Przy pomocy zaprzyjaźnionej wywrotki przez cały dzień kopała doły, usypywała góry z piasku i uprzątała teren budowy, wywożąc z niego gruz oraz kamienie. Po takiej wytężonej ciężkiej pracy oba pojazdy zasnęły pod rozgwieżdżonym niebem - co sugeruje, że najbardziej odpowiednią porą na lekturę będzie moment, w którym nasze pociechy układają się do snu.
Książeczka jest standardowo pięknie i solidnie wydana, natomiast barwnym ilustracjom towarzyszą urocze krótkie wierszyki z bardzo zgrabnymi i niewymuszonymi rymami. Każda strona lub rozkładówka została poświęcona jednej konkretnej cyfrze, a taki przejrzysty układ ułatwia maluchowi ich zapamiętywanie, utrwalanie oraz wspólne liczenie. Dodatkowo książka została wyposażona przez przezornego Wydawcę w grube sztywne kartki, wytrzymały grzbiet i bezpieczne zaokrąglone brzegi - by służyła dzieciom jak najdłużej i była odporna na destrukcyjne działania ich małych rączek.
Mała polna myszka otrzymuje enigmatyczny list, w którym tajemniczy opos zapowiada swoje rychłe odwiedziny. Z jednej strony jest bardzo zaintrygowana i uszczęśliwiona taką propozycją - a z drugiej nikt w całym lesie nie ma zielonego pojęcia, jak ów opos wygląda. Zwierzęta wyobrażają go sobie na wiele zupełnie różnych, skrajnie odmiennych sposobów - tworząc mniej lub bardziej realistyczne wizje tego zagadkowego przybysza. Jeż twierdzi, że opos jest ogromnym potworem pokrytym gęstą sierścią i wyposażonym w ostre zębiska. Dzik uważa, że to mały chudziutki robaczek, a bobrowi jawi się on jako dziwne ptaszysko z kolorowymi piórami. Jeszcze inne stanowisko zajmuje kaczka, dla której opos to rogaty zwierz mieszkający głęboko w stawie i żywiący się...końską kupą - ale tak naprawdę nikt nie ma stuprocentowej pewności co do prawdziwości swojej wizji.
Oczywiście nie chciałabym zdradzać Wam, jak zakończy się ta urzekająca historia i jaka będzie reakcja zwierząt, kiedy zapowiedziane spotkanie wreszcie nastąpi. Mogę tylko nadmienić, że finał okaże się dość zaskakujący - a płynący z niego morał dotyczący przyjaźni rozgrzeje niejedno maleńkie serduszko, wlewając do niego radość i optymizm :) Nie sposób pominąć też przepięknych ilustracji autorstwa Emilii Dziubak, która już niejednokrotnie zachwycała swoim artystycznym kunsztem w czytanych przez nas książkach - lecz o wszystkich zaletach tej cudnej opowieści musicie przekonać się osobiście :)
"Pierwiastki - tajemnice cząstek budujących świat"
tekst: Jon Chad
ilustracje: Jon Chad
stron: 128 / wiek: 6-10 lat
tekst: Jon Chad
ilustracje: Jon Chad
stron: 128 / wiek: 6-10 lat
"Książka o najzabawniejszych doświadczeniach chemicznych trafiła w
niepowołane ręce. Szalony pierwiastkodziej knuje podstępny plan, by
zatruć wszystkie atomy w całej krainie! Tylko Mel może położyć kres jego
niecnym zamiarom dzięki swojej wyjątkowej wiedzy o układzie okresowym
pierwiastków. Czy starczy jej odwagi, by przejść zwycięsko wszystkie
próby?"
Chyba przyznacie, że powyższy opis brzmi niezwykle intrygująco! Ja również po jego przeczytaniu nie byłam do końca pewna, czego mogę spodziewać się po tej naukowej książce w formie komiksu. Okazuje się, że poza wartką i dynamiczną akcją znajdziemy tu ogrom merytorycznej wiedzy z zakresu chemii - a przede wszystkim informacji o Tablicy Mendelejewa, tworzących ją pierwiastkach i zachodzących pomiędzy nimi reakcjach. Dzięki książce możemy poznać 118 podstawowych pierwiastków budujących Wszechświat - a także z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, jakie cechy i właściwości mają te, które jeszcze nie zostały oficjalnie odkryte. W trakcie lektury przypomniała mi się większość nieco już przykurzonej wiedzy chemicznej, jaką wyniosłam ze szkoły podstawowej oraz z liceum. Muszę przyznać, że spojrzałam na ten znienawidzony niegdyś przedmiot nieco bardziej przychylnym okiem. Jestem przekonana, że książka autorstwa Jona Chada będzie bardzo pomocna na dalszych etapach edukacji naszego Juniora - by udowodnić mu, że nauka wcale nie musi być nudna i może okazać się naprawdę fascynującym doświadczeniem.
___________________________________
*współpraca z Wydawnictwem Nasza Księgarnia
super że lektura w przystępny sposób wtajemnicza młodych czytelników w arkana chemii
OdpowiedzUsuńŚwietne propozycje, najbardziej spodobała mi sie druga "Jak wygląda Opos?" historia bardzo ciekawa i mądra. Monika F
OdpowiedzUsuńŚwietne książki! Uwielbiam takie niebanalne i rozwijające lektury.
OdpowiedzUsuńKsiążeczki wyglądają pięknie, choć nie powinno się oceniać po okładce. Bardzo zachęcają, aby po nie sięgnąć :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Margaretkaw
UsuńCudowne propozycje czytelnicze dla najmłodszych. Dziekuję za polecajki :)
OdpowiedzUsuńfajne propozycje, ale ciężko mi się wypowiedzieć, bo nie mam małego dziecięcia - czyli brakuje opinii najlepszego i głównego odbiorcy
OdpowiedzUsuńKsiążka o pierwiastkach nadałaby się dla mojej córki, lubi takie czytadła naukowe
OdpowiedzUsuńŚwietne książeczki. Na pewno mają wielu fanów.
OdpowiedzUsuń