piątek, 20 grudnia 2024

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci - co warto wiedzieć?

Wizyta z dzieckiem u dentysty to najczęściej wydarzenie niezbyt przyjemne i nastręczające sporo trudności - a niekiedy wręcz traumatyczne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Kiedy nasz Bąbel był mały, udawało się go jeszcze czymś zagadać, przekupić i generalnie odwrócić jego uwagę od wszelkich czynności podejmowanych przez stomatologa. Z czasem jednak jego świadomość stawała się większa, poziom buntu coraz wyższy - a każdy pobyt na fotelu dentystycznym kończył się histerią i iście dantejskimi scenami. 

W takiej sytuacji standardowe leczenie zębów okazało się zadaniem, które po prostu nas przerosło. Nie chcieliśmy narażać dziecka, siebie oraz całego personelu na jeszcze większy, niepotrzebny stres. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na leczenie zębów pod narkozą, oferowane między innymi przez gabinet stomatologiczny "Stomatologia Pod Górą". Z perspektywy czasu uważam, że była to bardzo słuszna decyzja - która pozwoliła nam zadbać o zdrowie jamy ustnej Juniora kompleksowo, bez nerwów i paraliżującego strachu. 

foto: https://www.stomatologiazywiec.pl

Niewątpliwa zaleta leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym polega na tym, że dentysta może przeprowadzić wszystkie niezbędne zabiegi podczas jednej wizyty. Nie trzeba martwić się o to, jak długo dziecko będzie w stanie usiedzieć bez ruchu w jednym miejscu - ani umawiać się na wiele kolejnych spotkań, potęgujących stres i eskalujących poczucie lęku. Unikamy też pewnych sytuacji, które niestety wcześniej zdarzały się nam dość często: pogryzionych do krwi palców czy kopniętych nogą narzędzi dentystycznych, rozrzuconych po całym gabinecie.

Samo przygotowanie do narkozy nie jest szczególnie skomplikowane. Zaleca się niczego nie jeść i nie pić przez kilka godzin poprzedzających zabieg - natomiast przed właściwym podaniem leków dożylnych dziecku aplikowany jest lek wziewny, mający na celu uspokojenie i wyciszenie małego pacjenta. Podczas całego zabiegu nad bezpieczeństwem dziecka czuwa anestezjolog, monitorujący stale czynności życiowe - natomiast po zakończeniu wszystkich procedur medycznych dziecko zostaje przewiezione do specjalnego pokoju wybudzeń, gdzie czekają na nie rodzice. Generalnie chodzi o to, by zapewnić maluchowi jak największy komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. 

foto: https://www.stomatologiazywiec.pl

Oczywiście należy pamiętać, że znieczulenie ogólne zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań - dlatego decyzja o jego wdrożeniu należy do specjalistów, jest poprzedzona profesjonalną konsultacją anestezjologiczną i wnikliwym wywiadem. Leczenie zębów dziecka pod narkozą następuje wyłącznie w uzasadnionych przypadkach - niemniej jednak dla wielu rodzin jest po prostu ostatnią deską ratunku i jedyną szansą na przeprowadzenie jakichkolwiek stomatologicznych zabiegów.

____________________________________

*wpis powstał w ramach współpracy