środa, 6 listopada 2024

"Jak się czują dinozaury" - czyli o dziecięcych emocjach oraz radzeniu sobie z nimi.

Dziś przybywam do Was z recenzją książki, która zachwyci nie tylko małych fanów i pasjonatów prehistorii - ale również wszystkich świadomych i zaangażowanych rodziców, których pociechy mają problem z nazywaniem oraz "oswajaniem" własnych uczuć. Doktor Diplodok zaprasza nas w niej do swojej poradni w Dinowiosce, a tam poznajemy również jego małych jurajskich pacjentów: młode dinozaury borykające się z trudnymi do utulenia emocjami...


 

Jak widać na załączonym obrazku, galeria postaci jest tutaj niezwykle barwna i różnorodna. Spotkamy chociażby smutnego allozaura, rozzłoszczonego stegozaura, zmartwionego triceratopsa czy znudzonego iguanodona. Każdy z bohaterów przychodzi do doktora Diplodoka z innym problemem i w innym stanie psychicznym - dzięki czemu omówione zostały wszystkie najbardziej istotne emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi przy pomocy kilku konkretnych technik. 

Jako rodzice znajdziemy tu między innymi wyciszające ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, pajacyki czy aktywności związane z praktykowaniem wdzięczności i uważności. Wszystkie są naprawdę proste i nieskomplikowane - a więc można zrealizować je z dzieckiem praktycznie wszędzie (w domu, na podwórku, na spacerze) oraz bez potrzeby wykorzystywania jakichś dodatkowych rekwizytów czy sprzętów terapeutycznych.






Książka ma formę powieści graficznej, natomiast opowiedziane w niej historie są raczej krótkie i oszczędne w słowach. Tym samym, stają się dla dziecka jeszcze bardziej przystępne i przejrzyste - a towarzyszące im kolorowe ilustracje stanowią świetną instrukcję pracy z konkretnymi sytuacjami, zachowaniami i uczuciami. Całość została opracowana w porozumieniu z psycholożką kliniczną oraz założycielką organizacji zajmującej się dobrostanem młodych ludzi na całym świecie. Możemy zatem mieć pewność, że podejście do zarządzania emocjami jest tu w pełni profesjonalne, poparte wieloletnią praktyką oraz merytoryczną wiedzą. 

Co niezwykle istotne, w ujęciu Autorek każda emocja jest tak samo ważna - niezależnie od tego, czy przynosi nam przyjemne, czy niezbyt pożądane doznania. O każdej warto rozmawiać, analizować jej przyczyny i dzielić się nią z bliskimi - co bardzo pomaga dziecku w budowaniu poczucia własnej wartości, pewności siebie oraz pozytywnego obrazu swojej osoby. Praca nad emocjami sprzyja również nawiązywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi - i w moim odczuciu jest to jeden z najważniejszych fundamentów szczęśliwego dorosłego życia.






 "Jak się czują dinozaury"
tekst: Swapna Haddow
ilustracje: Yiting Lee
stron: 122 / wiek: 4+
 
_____________________________
*współpraca z Harper Kids 
 

Ruchome bajki oraz pozostałe jesienne nowości od Wydawnictwa Harper Kids.

Jeśli chodzi o nowości wydawnicze od Harper Kids - nie jestem w stanie wypowiadać się na ich temat inaczej, niż tylko w samych superlatywach. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby którakolwiek z przesyłek recenzenckich w jakikolwiek sposób nas rozczarowała - i czasami sama już nie wiem, czy bardziej zachwycona jestem nimi ja, czy wszystkie obdarowywane dzieciaki w rodzinie ;) Tym razem mam dla Was prawdziwą literacką mieszankę wybuchową, złożoną z książeczek ruchomych, sensorycznych i dźwiękowych - a więc stymulujących i rozwijających wszystkie dziecięce zmysły.


 
 
Harper Kids to prawdziwi mistrzowie w dziedzinie książeczek z ruchomymi elementami, które recenzowaliśmy tu dla Was wielokrotnie, w najróżniejszych odsłonach. Najnowsza seria RUCHOME BAJKI to adaptacje najpiękniejszych klasycznych i znanych wszystkim bajek w przekładzie Emilii Kiereś. Każda książka została wyposażona w przesuwane paski lub kręcące się kołowrotki - tak by dziecko mogło samodzielnie wprawiać w ruch poszczególne postaci, przedmioty i obiekty. Zabawa zaczyna się już na okładkach i towarzyszy maluchom przez wszystkie kolejne rozkładówki - dzięki czemu wygląd bohaterów i pewne fragmenty scenerii zmieniają się w trakcie ich przeglądania. 

Taki prosty mechanizm nie tylko stanowi świetne ćwiczenie sprawności manualnej oraz małej motoryki, ale również gwarantuje dziecku pewne poczucie sprawczości i wpływu na bajkową fabułę (np. na przemianę Pinokia z drewnianej kukiełki w prawdziwego chłopca lub przemianę zwykłego dachowca w eleganckiego kota w butach). Ilość tekstu również nie przytłacza i stanowi tylko wyważony dodatek do pięknych barwnych ilustracji - a zatem jest to idealna lektura na wyciszenie przed snem lub po intensywnym dniu w przedszkolu. I przede wszystkim lektura w pełni bezpieczna dla najmłodszej grupy odbiorców - ponieważ książeczki posiadają zaokrąglone i odpowiednio wygładzone brzegi.

 



 
 
W przypadku serii PIERWSZE BAJECZKI sytuacja jest w sumie dość podobna, więc nie będę rozpisywała się na ten temat zbyt obszernie - tym bardziej, że pozostałe części tej kolekcji znajdziecie w kilku wcześniejszych wpisach dotyczących naszej domowej biblioteczki. Różnica polega na tym, że nie ma tu rozbudowanej fabuły, natomiast ruchome elementy są nieco mniej zaawansowane i prostsze w obsłudze - w związku z czym książeczki dedykowane są przede wszystkim żłobkowym maluszkom do 2. roku życia.
 
 
 
 
 
 
 
Bing oraz jego przyjaciele to postaci z całą pewnością dobrze znane rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Tym razem wracają do nas w odsłonie sensorycznej i dźwiękowej - wypełnionej elementami dotykowymi o różnych fakturach oraz melodią przyjemnej dla ucha dziecięcej piosenki. 
 
W pierwszej książce Bing szykuje się do snu i oczywiście towarzyszą temu różne codzienne rytuały: wieczorna kąpiel w towarzystwie gumowej kaczuszki, głaskanie Królika Tulisia,  zapalanie lampki nocnej, nakrywanie się miękkim kocykiem i podziwianie rozgwieżdżonego nieba za oknem. Każda rozkładówka kryje w sobie jakąś sensoryczną niespodziankę: kawałek szorstkiego filcu, miękkiej tkaniny albo błyszczącego holograficznego papieru. Druga propozycja pozwoli dziecku na rozpoznawanie i nazywanie wszystkich kolorów tęczy - a na koniec na zaśpiewanie piosenki przy akompaniamencie popularnej melodii z serialu.
 
 




_______________________________
*współpraca z Harper Kids