Niektórzy twierdzą, że era blogów już bezpowrotnie minęła - i że niemal cały ruch przeniósł się na Instagram, YouTube czy TikToka. Z jednej strony, nie sposób się z tym nie zgodzić - ponieważ naszą kulturą rządzą aktualnie piękne obrazki, internetowe memy i viralowe filmiki, rozchodzące się po Sieci z prędkością światła. Z drugiej strony, nowe blogi wciąż powstają i dla wielu osób nadal stanowią ulubiony kanał komunikacji z Czytelnikami. Jeżeli również zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z blogowaniem - poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, które moim skromnym zdaniem mogą okazać się bardzo przydatne...
foto: www.pixabay.com/Goumbik |
1. Pomysł na siebie i na swoje miejsce w Sieci. Zanim w ogóle zaczniesz blogować - zastanów się dobrze, o czym chcesz pisać. Mój pierwszy blog dotyczył stricte adopcji dziecka, rodzicielstwa adopcyjnego i zastępczego - natomiast z czasem poszłam bardziej w kierunku rodzinnych podróży oraz recenzowania książek, gier i zabawek dla dzieci. Pierwotnym, unikatowym tematem przysposobienia byłam już po kilku latach zwyczajnie zmęczona - choć to właśnie z nim wiązała się najbardziej aktywna oraz zaangażowana internetowa społeczność...Niemniej ważne jest, by znaleźć dla siebie jakąś niszę - i by wyróżnić się czymś szczególnym spośród innych internetowych twórców.
2. Telefon, który robi dobre zdjęcia - oraz stosowne gadżety i aplikacje. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że dobry telefon jest nawet ważniejszy, niż sam komputer - ponieważ przy jego pomocy można publikować posty z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności zabierania ze sobą dodatkowej torby z laptopem. Co więcej, spora część osób "czyta" internetowe wpisy, kierując się głównie aspektami estetycznymi i wizualnymi - dlatego właśnie bardzo istotna jest umiejętność podstawowej obróbki zdjęć, ich odpowiedniego kadrowania i edytowania. Ogromny wybór akcesoriów do telefonów (takich jak np. designerskie etui, uchwyty, kijki do selfie, powerbanki, słuchawki, głośniki, smycze, obiektywy czy profesjonalne oświetlenie) znaleźć można chociażby na stronie PANCERNIK - którą zresztą bardzo polecam i której asortyment niejednokrotnie wznosił moje blogowanie na wyższy poziom :)
foto:www.pixabay.com/jyliagorbacheva |
3. Własna domena, hosting oraz social media. Przez bardzo długi czas prowadziłam swojego bloga wyłącznie na blogspocie - ale ostatecznie zdecydowałam się też na wykupienie własnej domeny internetowej, założenie konta na Facebooku i Instagramie. Opłacanie domeny nie wiąże się z jakimiś zawrotnymi kosztami czy wielkimi wyrzeczeniami - a dzięki temu mamy pewność, że nasza strona nagle nie zniknie, nie zostanie usunięta bez uprzedzenia ani nie utracimy do niej praw na rzecz podmiotu, który nią zarządza.
4. Podstawowa wiedza na temat SEO jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy lepiej wypozycjonować naszego bloga w wyszukiwarkach. Przyda się jakieś pojęcie dotyczące słów kluczowych, odpowiednich tagów i fraz w tekście - choć przyznam szczerze, że dla mnie nadal jest to kwestia dość mocno skomplikowana i najchętniej powierzyłabym ją specjalistom ;) Równie istotna okazuje się też umiejętność odczytywania danych z Google Analytics - ponieważ to prawdziwa skarbnica informacji, skąd pochodzi ruch na naszej stronie, które artykuły najlepiej się klikają i jaki jest profil naszych najbardziej aktywnych czytelników.
foto: www.pixabay.com/PhotoMIX-Company |
5. Umiejętność przeprowadzania skutecznego researchu. Prowadząc bloga trzeba wiedzieć, "co w trawie piszczy": jakie interesujące eventy mają miejsce w naszej okolicy, które miejsca warto odwiedzić z dzieckiem, jakie godne uwagi premiery wydawnicze i parentingowe nowinki należałoby polecić swoim odbiorcom...Oczywiście, wszystko zależy w dużej mierze od tematyki prowadzonej strony (np. w przypadku artykułów dotyczących adopcji musiałam dobrze orientować się w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz na bieżąco śledzić zachodzące w nim zmiany).
6. Systematyczność, wytrwałość i dużo pokory. Jeśli zaczynasz prowadzić bloga z założeniem, że w ciągu miesiąca staniesz się wielkim "influencerem" i będziesz zbijać na swojej internetowej działalności prawdziwe kokosy - raczej sromotnie się rozczarujesz! :) Do mnie pierwsze sensowne oferty współpracy zaczęły napływać dopiero po kilku latach i nadal nie jest ich na tyle dużo, by mogły stanowić jedyne źródło utrzymania. Przy okazji musisz liczyć się też z internetowym hejtem, brakiem zrozumienia i zwykłą zawiścią - ale to akurat tak zwany "czynnik ludzki", na który nie masz zbyt wielkiego wpływu...
________________________
*współpraca
Bardzo wartościowy tekst. Z punktem 3 się nie zgadzam no chyba, że dla kogoś blog jest narzędziem pracy. Jeśli nie spokojnie można funkcjonować bez własnej domeny.
OdpowiedzUsuńCenne rady. Pomysł na bloga jest najważniejszy - założenie strony z myślą "a, jakoś to będzie" może prowadzić do frustracji i szybkiego wypalenia. Cierpliwość i zaangażowanie to cenne cechy dla blogera 😊 SEO i dla mnie wciąż jest czarna magia, może uda się to zmienić 🙂 pozdrawiam, Asia z bloga Pisane z uśmiechem
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem era blogów nigdy nie przeminie, a Instagram , TikTok czy Youtube to tylko uzupełnienie działalności w Social Mediach. Zresztą światowe prognozy są takie, że na blogi znowu będzie wkrótce boom. Tym bardziej, kiedy Fb i IG staną się płatnymi platformami, co zapowiedział M. Zuckerberg.
OdpowiedzUsuńOoo, nawet nie wiedziałam, że takie zapowiedzi padły. W takim razie chyba dobrze, że to właśnie na blogu skupiłam się najbardziej ;)
UsuńNo pewnie, ja też przez cały czas jestem najbardziej wierna blogowi.
UsuńJestem przekonana, że era blogów nie minie, a social media są świetnym dopełnieniem.
OdpowiedzUsuńZ pewnością telefon z dobrej jakości aparatem jest bardzo ważny.
OdpowiedzUsuńMyślę, że wytrwałość w tym przypadku jest bardzo ważna.
OdpowiedzUsuńoj tak telefon robiący dobre zdjecia plus program do obróbki potrafią dać całkiem fajne efekty
OdpowiedzUsuńJa już dawno spotkałam sie z opinią o tym że czas blogów minął, ja widzę że faktycznie mniej osób działa ale jednak są. Może jest to plus bo działają osoby które naprawdę to kochają bo moim zdaniem bloger to harakter.
OdpowiedzUsuńNa pewno samozaparcie w tym przypadku jest bardzo ważne, podobnie, jak znajomość podstaw seo.
OdpowiedzUsuńCi co wieszczą koniec blogów jednak potem i tak szukają wartościowych informacji, jasne duża wina bloggerów - łapanie współprac jak popadnie, słaba jakość itp, ale z każdą nową platformą po czasie się to dzieje. Reklamodawcy myślą, jak tu najtaniej się promować i zaczynają się masówki ... ale co tam :P mam wrażenie, że mimo wszystko blogowanie jest wciąż bardzo wartościowe, może nawet bardziej zwłaszcza w dobie nadchodzącego AI
OdpowiedzUsuńJa też już patrzę na blogi przez zboczenie marketingowe, jak blog do wartościowej płatnej współpracy to tylko taki, na którymi w ogóle sponsorowane treści pojawiają się 1 post na 5, jeśli każdy post to współpraca, to blog nie jest blogiem, tylko zwykłą SEO zapleczówką 🙈
OdpowiedzUsuńMyślę, że pokora jest tu kluczem. Doskonale się z Tobą zgadzam.
OdpowiedzUsuńfajny tekst. Od roku mam swoją domenę, po tym jak jedna z "życzliwych osób" pozgłaszała moje posty na FB przez co nie mogłam przez rok kopiować swoich linków, ponieważ sukcesywnie moje posty były zgłaszane. Co do zdjęć nadal się uczę, wcale to nie jest łatwe. Nadal mam problem z google analitycs....tak jakoś wyszło, na tą chwilę pracuję z 3 wydawnictwami. Ale blogowanie to moje hobby więc sprawia mi przyjemność kiedy mogę się z kimś podzielić moimi przemyśleniami. Kinga
OdpowiedzUsuńaktualnie blogi są traktowane tak bardziejndrugoplanowo, ale wiem, że kiedyś jeszcze będzie ich kolejne 5 minut
OdpowiedzUsuńdyedblonde
Osobiście robię zdjęcia lustrzanką, ale zdarza mi się też robić je telefonem. Specjalnie zmieniłam smartfon na taki, który ma dobry aparat :)
OdpowiedzUsuńJa mam wykupioną domenę, a dalej jestem na blogspocie. Dobry tekst zwłaszcza dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę w blogosferze.
OdpowiedzUsuńzdecydowanie najważniejszy jest pomysł na siebie tak by czytelnik był zaciekawiony, jak i regularność we wstawianiu wpisów bo ,,martwe" blogi w których wpisy są raz na ruski rok nie są odwiedzane. bez względu na to czy opisuje się kosmetyki dla dzieci, platformy wibrujące do ćwiczeń, czy nowe dywany do wnętrz to trzeba to robić w sposób ciekawy :)
OdpowiedzUsuńDo zdjęć wykorzystuję aparat. Uważam, że jednak obróbka na dużej rozdzielczości jest łatwiejsza, a i zdjęcia chyba lepszej jakości
OdpowiedzUsuńMiałam mały kryzys w związku z blogiem, ale jednak po namyśle stwierdziłam że jest on mi bliższy niż Fb czy Ig. Wiem jednak że muszę poszerzyć swoją wiedzę z zakresu SEO.
OdpowiedzUsuńJa mam telefon z dobrym aparatem. Wspomagam się aplikacjami do obróbek
OdpowiedzUsuńZdecydowanie warto wykupić własną domenę i założyć konta na social mediach, aby promować swojego bloga. To nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale daje pewność, że strona nie zniknie bez uprzedzenia.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis, zgadzam się, że przed rozpoczęciem blogowania należy zastanowić się, o czym chce się pisać. Nisza jest kluczowa, aby wyróżnić się spośród innych twórców.
OdpowiedzUsuńPraktyczne rady i pomoce, zgadzam się z tym.
OdpowiedzUsuńOoo świetny wpis i rady. Na pewno każdy z nich skorzysta
OdpowiedzUsuń