Żmigród - niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku, nazywane również "wrotami do Doliny Baryczy". To właśnie przez nie przepływa ta obfitująca w wyśmienite karpie rzeka - i to właśnie na terenie gminy mieszczą się pierwsze stawy hodowlane, założone przez cystersów w XII wieku. Poza wszelkimi rybimi przysmakami, Żmigród słynie również z malowniczych ruin Pałacu Hatzsfeldów oraz z przylegającego do nich Zespołu Pałacowo-Parkowego. Dziś zapraszamy Was na krótką relację z tego niesamowicie klimatycznego, urokliwego miejsca - idealnego na weekendowe rodzinne wycieczki, rowerowe wyprawy czy wiosenne pikniki w pięknych okolicznościach przyrody :)
Według specjalistów i językoznawców, nazwa
miasta składa się z dwóch słów: "gród" oraz "żmija". To drugie
okazuje się dawnym, staropolskim określeniem smoka - który zresztą stał
się rozpoznawalnym miejskim symbolem, umieszczonym w herbie oraz w kilku
strategicznych turystycznych punktach. Smocze rzeźby znajdziemy nie
tylko we wspomnianym wcześniej pałacu - ale również w rynku, w pobliżu
ośrodka kultury czy w Ogrodach Bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznicą.
Pałac Hatzsfeldów
początkowo był warownią, o której istnieniu wspominano już w 1296 roku.
Pierwszy murowany obiekt powstał tu najprawdopodobniej w XIV wieku i
należał kolejno do miejscowych rycerzy, biskupów wrocławskich oraz
książąt oleśnickich. Szerokim echem odbiło się zwłaszcza jego oblężenie
przez wojska szwedzkie w 1640 - kiedy to podstępem otwarto śluzy stawów
na pobliskiej Baryczy i zatopiono wszystkie armaty należące do najeźdźców. Ostatecznie, okazała rezydencja została doszczętnie zniszczona i spalona przez Armię Czerwoną w 1945 roku - ale na szczęście zachowały się przynajmniej fotografie, ukazujące pałac w czasach jego największej świetności...
Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie jest dostępny dla gości codziennie, zupełnie bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń czasowych - natomiast na tamtejszą basztę wejdziemy tylko w godzinach otwarcia Punktu Informacji Turystycznej (szczegółowy plan zwiedzania znajdziecie >>> TUTAJ). W baszcie możemy kupić najróżniejsze pamiątki, smocze figurki, pocztówki, książki związane z atrakcjami turystycznymi całego regionu, a także płyty lokalnych zespołów ludowych. Znajdują się tam również dwa pomieszczenia, w których wyeksponowano między innymi zabytkowy piec kaflowy, makietę pałacu oraz fragmenty jego dawnej elewacji. Na szczycie wieży urządzono natomiast punkt widokowy, z którego przy ładnej słonecznej pogodzie można podziwiać całą okolicę.
Pałacowe ruiny otoczone są romantycznym parkiem o łącznej powierzchni 15 hektarów. Znajdują się tu między innymi zabytkowy żelazny maszt, dawna oranżeria oraz drewniane pomosty i wiaty z widokiem na jezioro. W sezonie wiosenno-letnim można zarezerwować sobie specjalnie przygotowane stanowiska do grillowania, popływać kajakiem lub łodzią, skorzystać z tutejszego łowiska, a także wypożyczyć miejskie rowery oraz lornetki do obserwacji ptactwa i zrelaksować się przy uruchamianej o stałych porach fontannie.
Do dodatkowych atrakcji należą też parkowe bulodromy, zewnętrzna siłownia na świeżym powietrzu, ścieżka przyrodnicza i trasa biegowa, warsztaty przeprowadzane w ramach ogrodoterapii - a także plac zabaw stworzony z myślą o najmłodszych turystach :) Ponadto odbywają się tutaj liczne gry terenowe, cykliczne imprezy sportowe, muzyczne i kulturalne - a od 2016 roku Zespół Pałacowo-Parkowy może poszczycić się odznaczeniem "Dolina Baryczy POLECA" za całokształt swojej działalności i wszystkie oferowane usługi.
Jeżeli już znajdziecie się w tych pięknych okolicach, pomyślcie poważnie o podążaniu Kolorowym Szlakiem Karpia. To unikatowa oferta turystyczna pogranicza województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, dedykowana przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Na szlaku znajdziecie aż 30 figur karpi, wykonanych przez artystów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Każda z nich nawiązuje swoją kolorystyką i stylem do konkretnej atrakcji oraz przyrodniczego, historycznego i kulturowego bogactwa regionu. Z miejsc znajdujących się na liście, które dotychczas udało nam się odwiedzić, polecamy Wam przede wszystkim Krośnicką Kolej Wąskotorową oraz Muzeum Bombki w Miliczu :)