Dzisiaj - 29 kwietnia 2022 - ma miejsce otwarcie łódzkiego Orientarium, które w swoich mediach społecznościowych reklamuje się jako najnowocześniejsze ZOO w Europie. Poniższy wpis nie jest naszą personalną relacją z wyjazdu ani osobistą opinią na temat tej atrakcji, ponieważ odwiedzimy ją w nieco późniejszym terminie. Potraktujcie go zatem czysto informacyjnie - bo być może szukacie jakiejś ciekawej opcji na zbliżającą się majówkę (choć podejrzewam, że w najbliższych dniach obiekt będzie przeżywał prawdziwe oblężenie).
Prace nad Orientarium rozpoczęły się już we wrześniu 2018 roku. Jego powierzchnia ekspozycyjna została podzielona na cztery strefy tematyczne: słoniarnię, Celebes, część oceaniczną oraz Wyspy Sundajskie. Łącznie można obejrzeć tam ponad 1300 ryb i 35 gatunków egzotycznych, zagrożonych wyginięciem zwierząt - a także przespacerować się najdłuższym tego typu podwodnym tunelem w Polsce. Akwaria w części oceanicznej mogą pomieścić w sobie aż 3 miliony litrów wody - a wśród umieszczonych w nich gatunków znajdziemy między innymi jedyne w Polsce ryby gitarowe, ogromne płaszczki i unikatowe rekiny brodate. W dużej mierze jest to azyl dla zwierząt uratowanych z przemytu, cyrków czy też nielegalnych hodowli!
Jak wynika z aktualności na oficjalnej stronie Orientarium, codziennie o godzinie 11:00 można podziwiać podwodne kąpiele tamtejszych indyjskich słoni. W weekend otwarcia na zwiedzających czekają również wykwalifikowani edukatorzy i opiekunowie zwierząt, którzy opowiedzą gościom o zwyczajach swoich podopiecznych. Nie zabraknie też animatorów ze słodkimi upominkami i propozycjami licznych warsztatów przyrodniczych . Dzieci będą mogły wziąć udział w grze terenowej, skorzystać z mobilnej aplikacji "Tropiciel", parku linowego oraz z dwóch zewnętrznych placów zabaw. Do dyspozycji turystów będzie również bogata strefa gastronomiczna, obejmująca restaurację samoobsługową, naleśnikarnię, pizzerię, kawiarnie, sklepy ze słodyczami, punkty z kuchnią azjatycką i bubble tea.
Na terenie Orientarium umieszczono także dodatkowe multimedialne atrakcje i zabawki związane z tematyką zwierzęcą. Po ich uruchomieniu można poznać mnóstwo ciekawostek dotyczących gatunków, którymi zasiedlono cały obiekt - a przy podwodnym tunelu zamontowano specjalną interaktywną podłogę, dedykowaną najmłodszym gościom. Dorośli mogą z kolei zadbać o skórę dłoni i poddać się zabiegowi wygładzającemu wykonywanemu przez brzany ssące, które żywią się martwym naskórkiem (jest to bardzo popularna usługa w wielu zagranicznych kurortach).
Oczywiście poza samym Orientarium, warto zapoznać się również z całą pozostałą infrastrukturą i ofertą Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, który w ostatnich latach przeszedł ogromną metamorfozę. Łącznie spotkamy tam aż ponad 500 gatunków zwierząt, jak chociażby:
- największego i najstarszego w Europie słonia Aleksandra (44 lata, ponad 6 ton wagi);
- gigantyczne karpie o wadze osiągającej nawet 300 kilogramów;
- dużą kolekcję pokolców, czyli krewnych popularnej disneyowskiej rybki Dory;
- największe europejskie krokodyle gawialowe, Krakena i Penelopę;
- jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie;
- niedźwiedzie malajskie, langury jawajskie i gibońce;
- najmniejsze na świecie bawoły anoa i wyderki orientalne;
- najróżniejsze gatunki ptaków w strefie wolnych lotów;
- kanczyle jawajskie, znane szerzej jako myszojelenie;
- fascynujące pająki (prządki, ptaszniki) oraz skorpiony cesarskie.
i jest czynne codziennie w godzinach 9-18.
Szczegółowy cennik biletów znajdziecie TUTAJ.
_____________________________________
* wszystkie informacje oraz zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą z oficjalnej strony internetowej https://orientarium.lodz.pl