Nawet jeżeli nigdy nie byliście jakimiś wielkimi fanami wszelkiej maści mitów - po zapoznaniu się z "Atlasem mitologii świata dla dzieci" od Wydawnictwa GREG z pewnością zmienicie zdanie, docenicie ich przekaz i bogatą symbolikę. Ta wielkoformatowa, pięknie wydana książka zawiera w sobie najważniejsze informacje na temat aż siedmiu mitologii z różnych stron naszego globu: nordyckiej, słowiańskiej,greckiej, egipskiej, azteckiej, japońskiej oraz chińskiej. Szata graficzna każdego rozdziału została stworzona przez innego utalentowanego ilustratora - w związku z czym mamy tu do czynienia z ogromną różnorodnością, ale całość mimo wszystko pozostaje niezwykle spójna i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach.
Autorzy dołożyli wszelkich starań, żeby opowieści o mitycznych bogach i herosach czytało się niczym najbardziej wciągającą książkę fantasy: pełną dramatycznych wydarzeń, wyimaginowanych stworzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zdecydowali się również na pewne uproszczenia, ponieważ adresatami ich tekstów są przede wszystkim dzieci od siódmego roku życia - a zatem język musiał zostać dostosowany do ich możliwości i wrażliwości, a układ całego atlasu jest na tyle przejrzysty, by młodzi Czytelnicy bez trudu się w nim odnaleźli. Oczywiście zrezygnowano tu z bardzo krwawych scen i drastycznych opisów, których w tradycyjnych przekładach mitologii zdecydowanie nie brakuje - niemniej jednak uważam, że lektura będzie satysfakcjonująca także dla dorosłych, ponieważ daleko jej do infantylności, a poważna tematyka została okraszona mnóstwem zaskakujących ciekawostek i sporą dawką humoru.
"Atlas mitologii świata dla dzieci" czyta się zupełnie inaczej, niż chociażby szkolnego Parandowskiego. Przyznaję zupełnie szczerze i bez bicia, że tamta klasyczna wersja z podstawówki niejednokrotnie strasznie mnie męczyła, nużyła dłużyznami i zawiłymi, skomplikowanymi opisami. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że w pewnym sensie wręcz obrzydziła mi całą kulturę helleńską i nie mogłam się doczekać, kiedy wreszcie przez nią przebrniemy. W przypadku propozycji od Wydawnictwa GREG od razu daje się odczuć, że jest to książka niezwykle przyjazna dzieciom: taka, do której zagląda się z niekłamaną przyjemnością i ekscytacją, a nie na siłę i wyłącznie z poczucia uczniowskiego obowiązku.
Przewaga "Atlasu mitologii..." polega również na tym, że mowa w nim nie tylko o najbardziej popularnych mitach greckich czy egipskich - ale także o wierzeniach z innych części świata, o których zupełnie nie rozmawia się na szkolnych lekcjach. Dzięki temu możemy rozbudzić w dziecku chociażby zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu, krajami nordyckimi i skandynawskimi, dziedzictwem pozostawionym przez Azteków czy też naszych rodzimych Słowian. Mamy też niepowtarzalną okazję, by porównać ze sobą poszczególne wierzenia, wskazać na ich zasadnicze podobieństwa i różnice - a także przekonać się, czy jakieś ich elementy przetrwały do naszych czasów i poszukać współczesnych dzieł, które zostały nimi zainspirowane.
Niesamowicie sugestywne ilustracje nawiązują do stylu graficznego charakterystycznego dla danego regionu. Pomagają nam wyobrazić sobie konkretne zjawiska, bohaterów, przebieg zdarzeń i nawet najdziwniejsze mityczne stworzenia, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Z pewnością skłonią niejednego młodego Czytelnika do dalszych poszukiwań, poszerzania wiedzy i zdobywania bardziej szczegółowych informacji - a także uzmysłowią mu, że ludzie są naprawdę różni: mają zupełnie odmienne poglądy na życie doczesne i pozagrobowe, na genezę świata oraz na całe mnóstwo innych opisywanych w książce kwestii. Myślę, że zbliżający się okres świąteczny to idealny moment, by wzbogacić naszą domową biblioteczkę o taką wartościową pozycję i odbyć wspólnie z dzieckiem fascynującą podróż w czasie i przestrzeni :)
Wydawnictwo GREG
opracowanie zbiorowe pod redakcją Agnieszki Antosiewicz
stron: 84 / wiek: 7+
Przepiękny atlas! Pamiętam że jako dziecko uwielbiałam mitologię :)
OdpowiedzUsuńja lubię do tej pory i chętnie sięgam po takie atlasy, dla przypomnienia co i jak ;-)
UsuńJa też chętnie skuszę się na tę lekturę, bardzo lubię mitologię.
UsuńWygląda bardzo ciekawie. Świetny pomysł na prezent.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię zapoznawać się z mitologią w różnych odsłonach, więc jestem chętna.
OdpowiedzUsuńZapowiada się interesująco i chętnie skuszę się na tę lekturę.
OdpowiedzUsuńbardzo kusi mnie ta mitologia, podobają mi się ilustracje i ilość tekstu
OdpowiedzUsuńMi też, dla tego wcześniej czy później pewnie się na nią skuszę.
UsuńFajtnie że publikacja jest dostosowana do wrażliwości i języka młodego człowieka.
OdpowiedzUsuńCzuję, że to będzie świetna pozycja i chętnie kupię ją na prezent.
OdpowiedzUsuńKocham mitologię więc taka ksiązka byłaby również idealnym prezentem dla mnie :) Jestem pod wrażeniem tej ksiązki!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa propozycja. Z przyjemnością gościłabym ją w swojej biblioteczce. 🙂
OdpowiedzUsuńPiękne wydanie. Takie kolorowe książki do nauki na pewno nie będą nudne.
OdpowiedzUsuńTo musi być fascynująca podróż, sama bym tą pozycje chętnie przeczytała.
OdpowiedzUsuńLubię mitologię i taka książka napewno byłaby miło u mnie w domu powitana
OdpowiedzUsuńTaki atlas może nauczyć a przy okazji rozwinąć ciekawość dziecka
OdpowiedzUsuńSuper pomysł
Bardzo fajna forma pokazania i zachęcenia dziecka do zapoznania się z mitologią - a to warto znać ;)
OdpowiedzUsuńŚwietna propozycja czytelnicza dla najmłodszych! Sama bym zajrzała do tej książki :)
OdpowiedzUsuńO naprawdę fajna porpozycja dla mojego syna, mysle ze bardzo by mu się spodobało!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa książka. Ilustracje też interesujące. Dobry i pouczający prezent dla dzieci
OdpowiedzUsuńAleż to jest pięknie wydana rzecz. Jestem oczarowana. Muszę mieć w swojej kolekcji taką cudowną książkę.
OdpowiedzUsuńWspaniały atlas, pięknie wydany. Nauka z takim atlasem to czysta przyjemność
OdpowiedzUsuńKiedyś bardzo lubiłam mitologię. Chętnie poznałabym ją i w takiej przyjaznej małemu czytelnikowi wersji. Może nawet najmłodszemu synowi by się spodobała.
OdpowiedzUsuńW szkole bardzo lubiłam mitologię grecką, cos mi mówi, że ta książka zainteresowałaby również i mnie :)
OdpowiedzUsuń