Strony

środa, 29 września 2021

Educzytajki od Wydawnictwa Skrzat. "Niedźwiedzi świat Olmisi" i "Duże troski małych zwierzątek".

Jakie myśli zajmują leśne zwierzątka, ile kryją w sobie różnych skomplikowanych uczuć i co koi ich wrażliwe serduszka przed snem? Na wszystkie te pytania usiłują odpowiedzieć Autorki nowej serii "Educzytajki" od Wydawnictwa Skrzat - dając nam jednocześnie znakomity pretekst do rozmowy z dzieckiem na trudne, ważne i nurtujące niejednego małego Czytelnika tematy...

"Duże troski małych zwierząt"
Wydawnictwo Skrzat
tekst: Katarzyna Wierzbicka / ilustracje: Magdalena Babińska
stron: 56 / wiek: 3+
 
Obie książeczki są w pewnym sensie przewodnikiem po dziecięcych emocjach. Opowiadają o mniejszych i większych troskach, rozczarowaniach, zmartwieniach - oraz o sytuacjach, w których dziecko potrzebuje mądrego wsparcia, nieograniczonych pokładów cierpliwości i rodzicielskiej czułości. W pierwszej z nich znajdziemy pięć leśnych bajeczek dotyczących kolejno: lęku przed ciemnością, porównywania się z innymi dziećmi, sensu prawdziwej przyjaźni, konfliktów pomiędzy dorosłymi i umiejętności oczekiwania na to, co jest dla nas istotne. 
 
Bohaterowie poszczególnych historii borykają się z problemami, które są świetnie znane chyba wszystkim rodzicom, pod każdą długością i szerokością geograficzną. Katarzyna Wierzbicka zapewne również ich doświadczyła w swojej rodzicielskiej karierze - dlatego potrafi z wielkim wyczuciem i taktem prowadzić nas przez każdą z wymienionych sytuacji, podpowiadać konkretne rozwiązania oraz niezwykle trafne argumenty, jakich można użyć w rozmowie z kilkulatkiem.

"Duże troski małych zwierzątek" to idealna lektura do czytania przed snem - kiedy razem z dzieckiem podsumowujemy miniony dzień, a zapadający zmrok i bliskość rodzica sprzyja wszelkiej maści zwierzeniom. Najistotniejsze fragmenty zostały tutaj ujęte w ramki i wyróżnione inną czcionką - także główne przesłanie i morał płynący z opowiastek z całą pewnością nam nie umknie i bez trudu odnajdziemy słowa, na które powinniśmy położyć szczególny nacisk. Muszę Wam powiedzieć, że tkwi w nich wielka moc i działają naprawdę kojąco zarówno na dziecko, jak i na rodziców! W mojej opinii są prawdziwym balsamem dla małego rozżalonego serduszka oraz skutecznym plasterkiem na wszelkie smutki i zranienia. 

Wcześniej miałam już okazję zapoznać się z twórczością Kasi, ale to właśnie ta książka urzekła mnie szczególnie swoim wartościowym przesłaniem, pięknymi ilustracjami i niezwykłą życiową mądrością płynącą z każdego akapitu. Gwarantuję Wam, że z jej pomocą przegonicie precz niejedną dziecięcą troskę i zagwozdkę - a dodatkowo zbudujecie w dziecku silne poczucie własnej wartości i nauczycie Wasze pociechy dostrzegać i doceniać to, co jest w życiu naprawdę ważne.

 
"Niedźwiedzi świat Olmisi"
Wydawnictwo Skrzat
tekst: Bożena Bobrzyk-Stokłosa / ilustracje: Magdalena Babińska
stron: 80 / wiek: 4+
 
Druga książeczka jest już skonstruowana nieco inaczej, a bohaterowie wszystkich siedmiu bajek to mała niedźwiedzica Olmisia, jej misiowa rodzina i leśni przyjaciele. Ona również boryka się z wieloma dziecięcymi dylematami dotyczącymi swojego wyglądu, dorastania i braku akceptacji ze strony grupy rówieśniczej. Ma też problemy z jazdą na rowerze oraz trudności w zapamiętywaniu niektórych partii szkolnego materiału - a do tego bardzo nie lubi przegrywać we wszelkich formach rywalizacji. Po raz kolejny mamy tu zatem do czynienia z niezwykle częstymi sytuacjami, które każdy z nas z dużym prawdopodobieństwem zna z autopsji.

Tematyka jest tutaj dość poważna, a historie dłuższe i bardziej wielowątkowe - więc książkę poleciłabym raczej dla nieco starszej kategorii wiekowej, niż ta sugerowana przez Wydawcę. Myślę, że czytanie o cudzych negatywnych emocjach może pomóc dziecku poukładać własne uczucia, nauczyć je nazywać, rozpoznawać i radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób. Dzięki rozwiązaniom podsuwanym przez Autorkę również rodzice lepiej zrozumieją wszystko to, co kłębi się w małych główkach - a chyba przyznacie mi rację, że czasami nie jest to łatwe zadanie...
 
 


Reasumując, "Educzytajki" to moim skromnym zdaniem bardzo potrzebna i ważna seria, która pomaga dziecku oswajać najróżniejsze stany emocjonalne i akceptować wszystkie uczucia - nawet te nieprzyjemne, trudne i niezbyt mile widziane. Bohaterowie książeczek budzą naszą sympatię od pierwszej do ostatniej strony, więc mali Czytelnicy na pewno chętnie zagłębią się w ich przygody i odnajdą w nich samych siebie, swoje własne kłopoty i rozterki.




piątek, 24 września 2021

Moja pachnąca książeczka z kolorami. Owoce i pierwsze zapachy.

Recenzowaliśmy u siebie już naprawdę różne książeczki dla dzieci, lecz jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji pisać Wam o książkach...zapachowych. Nasz Bąbel jest już oczywiście zdecydowanie za duży na tego typu propozycje wydawnicze - ale najnowszy cykl z serii Akademia Mądrego Dziecka wpisuje się idealnie w aktualne potrzeby rozwojowe jego dwunastomiesięcznej kuzynki, która intensywnie chłonie i poznaje świat wszystkimi zmysłami.


"Moja pachnąca książeczka z kolorami. Pierwsze zapachy."
Wydawnictwo Harper Kids
stron: 10 / wiek: 3-7 lat 
 
Każda z książeczek to mnóstwo ilustracji pogrupowanych według konkretnych barw - a do tego aż siedem różnych zapachów, ukrytych pod otwieranymi okienkami. Maluszek poznaje tu nie tylko nazwy poszczególnych zwierząt, postaci i przedmiotów - ale również kolory, które najczęściej się z nimi kojarzą. Grube kartonowe strony gwarantują długie użytkowanie i nie sprawiają trudności małym niewprawionym rączkom - a wszystkie aromaty są uwalniane dopiero po potarciu książki dłonią, dzięki czemu z całą pewnością nie ulotnią się zbyt szybko. (Moje pierwsze skojarzenie to katalogi Avon i innych marek kosmetycznych, gdzie przy pomocy takich zapachowych miejsc można było wybrać odpowiednie dla siebie perfumy ;)) 

"Moja pachnąca książeczka. Owoce."
Wydawnictwo Harper Kids
stron: 10 / wiek: 3-7 lat
 
Aktywności towarzyszące przeglądaniu książeczek wcale nie muszą być tak oczywiste, jakby się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Na początek można pozostawić wszystkie okienka zamknięte - tak, by dziecko spróbowało samodzielnie odgadnąć (po zapachu), co kryje się pod każdą z klapek. Podobnie można bawić się potem z zamkniętymi oczami - a dla jeszcze lepszego efektu warto porównać aromaty ukryte w książkach z tym, jak pachną w rzeczywistości przywołane przez autorów owoce, kwiaty czy przyprawy. Sceptycy pomyślą sobie pewnie "czy nie lepiej po prostu dać dziecku do powąchania kawałek czekolady, jabłko lub laskę wanilii?" Moim zdaniem jedno z drugim absolutnie się nie wyklucza - a obecność tego typu książek w domowej biblioteczce dostarcza maluszkowi całego mnóstwa nowych wrażeń i sensorycznych doznań :)
 

 

wtorek, 21 września 2021

Sky Walk. Podniebna ścieżka w chmurach w Świeradowie-Zdroju.

Jeżeli chodzi o wszelkie "ścieżki w chmurach", "ścieżki w koronach drzew" i inne sztucznie tworzone punkty widokowe, opinie są z reguły bardzo mocno podzielone i spolaryzowane. Jedni uważają je za ciekawą atrakcję turystyczną - inni za kompletnie niepotrzebny wymysł i niezbyt urodziwy cywilizacyjny koszmarek, szpecący naturalne piękno górskich krajobrazów. W przypadku wieży Sky Walk w Świeradowie, na początku również mieliśmy co do niej raczej mieszane uczucia. Nie byliśmy przekonani, czy taki twór jest faktycznie potrzebny w otoczeniu tylu różnych malowniczych szczytów - jednak ostatecznie ciekawość zwyciężyła i w miniony weekend wybraliśmy się tam osobiście.


Według informacji na oficjalnej stronie internetowej, ścieżka Sky Walk prowadzi nas na wysokość 62 metrów - natomiast długość całej krętej, drewnianej kładki to aż 850 metrów. Podejście jest bardzo łagodne, komfortowe i stosunkowo szerokie - więc śmiało mogą wybrać się tam również osoby na wózkach inwalidzkich oraz rodzice z małymi dziećmi w gondolach czy spacerówkach. Wrócić można dokładnie tą samą trasą - choć miłośnicy adrenaliny i mocnych wrażeń często decydują się na szaleńczą podróż w dół zjeżdżalnią. (Ja w życiu bym się na to nie odważyła, bo już patrząc na sam kąt nachylenia tej metalowej rury miałam gęsią skórkę na całym ciele). Po drodze można też spędzić trochę czasu w tunelach przypominających pajęczą sieć, które rozchodzą się we wszystkich możliwych kierunkach.

Największa niespodzianka czeka na nas oczywiście na samej górze. To właśnie tam możemy wejść na przeszkloną platformę widokową albo na podwieszoną w powietrzu siatkę i mieć pod stopami tylko bezkresną przepaść - choć na pewno nie jest to rozrywka dla osób z lękiem wysokości ani z tak histerycznym usposobieniem, jak moje ;) Trzeba również mieć na uwadze, że w godzinach szczytu czas oczekiwania na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć może wydłużyć się nawet do kilkudziesięciu minut - a zatem sugeruję pojawić się w Świeradowie z samego rana, jeżeli chcecie uniknąć jakichś przypadkowych bohaterów drugiego planu na swoich fotkach.

Szczegółowy cennik umieszczam dla Was poniżej, natomiast za parking znajdujący się najbliżej wieży zapłacicie 30 złotych. Jest to opłata za cały dzień, z możliwością opuszczania swojego miejsca parkingowego i ponownego powrotu na nie - gdybyście w międzyczasie chcieli wyskoczyć na obiad do centrum miasta, a potem wrócić na górskie szlaki albo edukacyjne ścieżki przyrodnicze, których w okolicy zdecydowanie nie brakuje. W bezpośrednim sąsiedztwie Sky Walk znajdziecie też kilka punktów gastronomicznych z goframi, lodami i fast-foodami - a w pamiątki zaopatrzycie się w dedykowanym całej atrakcji sklepiku.


 
 Mieliście już okazję odwiedzić Sky Walk?
A może dopiero się tam wybieracie? 
Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych wrażeń, więc dzielcie się nimi w komentarzach :) 


czwartek, 16 września 2021

"Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Bocian z łąki" - Zofia Stanecka.

Polskie boćki wprawdzie odleciały już do ciepłych krajów - lecz na naszym blogu są ciągle obecne dzięki książce Zofii Staneckiej "Bocian z łąki". To kolejna część cyklu, którego motywem przewodnim jest sympatyczny opiekuńczy duszek Tuli Tuli, oprowadzający małych Czytelników po naturalnych środowiskach życia najróżniejszych gatunków zwierząt.

Tym razem wybieramy się w jego towarzystwie właśnie na łąkę, by poznać wszystkie najważniejsze bocianie zwyczaje: dowiedzieć się, w jaki sposób bociany budują swoje gniazda, jak troskliwie opiekują się młodymi i jakie smakołyki znoszą im w dziobach z całej okolicy. 

Książka jest tak mocno naładowana wszelkiego rodzaju informacjami, ciekawostkami i merytoryczną przyrodniczą wiedzą, że po prostu nie sposób wymienić na łamach bloga wszystkich poruszanych w niej zagadnień. Znajdziemy tutaj nie tylko ciekawą historię pięcioosobowej bocianiej rodziny - ale również kwestie dotyczące występowania różnych gatunków bocianów na świecie, ich ochrony gatunkowej oraz zagrożeń, jakie czyhają na te majestatyczne ptaki ze strony człowieka.

Poza samymi bocianami, jest tu także mowa o wielu innych mieszkańcach naszych rodzimych łąk (i nie tylko). Autorka podaje liczne przykłady zwierząt, które również wędrują całymi stadami, zawsze powracają w miejsce swojego urodzenia, łączą się w pary tylko na czas lęgu i wspólnie zajmują się wychowaniem potomstwa. Dla kontrastu przywołuje też inne gatunki, prowadzące zupełnie odmienny tryb życia - dzięki czemu możemy jeszcze bardziej docenić różnorodność świata przyrody i jeszcze intensywniej się nią zachwycić. 

Warto dodać, że część dochodu ze sprzedaży książki zostaje przekazana na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - a zatem oprócz zapewnienia dziecku pasjonującej lektury możemy przyczynić się do jednego z jego statutowych celów: "zachowania przyrodniczego dziedzictwa dla dobra obecnych oraz przyszłych pokoleń".

 
"Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Bocian z łąki"
 Wydawnictwo Nasza Księgarnia
tekst: Zofia Stanecka
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak 
stron: 40 / wiek: 0-6 lat