„Origami nadaje życie zwykłej kartce papieru”.
Nie znam wprawdzie autora powyższego cytatu - lecz uważam, że jest on bardzo trafny. Pamiętam z własnego dzieciństwa czasy, kiedy zapanowała moda na origami, czyli chińsko-japońską sztukę składania papieru. Podążając za ówczesnymi trendami, miałam w swojej biblioteczce kilka książek poświęconych wyłącznie tej tematyce. Wedle wszelkich zaleceń - klasycznego origami nie należało dodatkowo wycinać, sklejać ani ozdabiać jakimikolwiek dekoracyjnymi elementami. Jego fenomen polegał wyłącznie na odpowiednim składaniu papierowych kartek w sposób, dzięki któremu można było uzyskać naprawdę skomplikowane, artystyczne formy.
Potem na wiele lat zrezygnowałam ze zgłębiania tajników origami i ponownie zainteresowałam się nimi dopiero w momencie, kiedy w naszym życiu pojawił się mały Bąbel :) Zaczęłam tworzyć dla niego najróżniejsze papierowe zabawki, ozdoby i dekoracje dziecięcego pokoju. Z czasem postanowiłam też nauczyć go kilku prostych, adekwatnych do jego wieku trików - a z pomocą przyszła mi seria "Pierwsze origami" od Wydawnictwa Egmont.
Każda z książeczek zawiera krótki wierszyk, poświęcony tytułowej tematyce. Przeczytamy w nich o przygodach kaczej i żabiej rodziny - a także o wojażach załogi statku i samolotu. Rymowanki są stosunkowo proste, łatwo wpadają w ucho - więc już po kilkukrotnej lekturze dziecko będzie w stanie je zapamiętać oraz dopowiadać brakujące słowa w trakcie czytania. Na kolejnych stronach znajdzie natomiast gotowe do wykorzystania szablony i arkusze, które pozwolą mu stworzyć własne przestrzenne modele.
Zalety origami dla dzieci w edukacji
Origami może okazać się bardzo pomocne w nauce matematyki oraz rozwijaniu wyobraźni przestrzennej. Trzeba w końcu wiedzieć, na ile części złożyć daną kartkę, jak nią manipulować i jakie figury geometryczne uzyskamy w wyniku tej operacji - a także dbać o odpowiednie proporcje oraz symetrię.
Oprócz tego, origami uczy malucha uważnej obserwacji, koncentracji na określonych czynnościach i precyzyjnego naśladowania ruchów, wykonywanych przez rodzica czy nauczyciela. Jest to aktywność wspierająca zdolności manualne, małą motorykę, pamięć sekwencyjną oraz umiejętność skupienia się na szczegółach.
Dodatkowo pobudza też kreatywność i twórcze myślenie, uczy dziecko poszukiwania nowych artystycznych ścieżek i rozwiązań. Gwarantuję Wam, że maluch raz zachęcony do przygody ze składaniem papieru - z całą pewnością zechce podjąć to wyzwanie ponownie, tworząc kształty i obiekty własnego pomysłu.
Reasumując, origami to świetny i niesamowicie twórczy sposób spędzania czasu w gronie rodzinnym - a także sztuka, której dzięki przejrzystym obrazkowym instrukcjom praktycznie każdy z nas jest się w stanie szybko i bez większych poświęceń nauczyć :)
tekst: Zbigniew Dmitroca
ilustracje: Marzena Dobrowolska
Edukacyjny Egmont
stron: 4 x 24
wiek: 3-7 lat
Mamy i my ta serię- bardzo fajna:)
OdpowiedzUsuńGdy byłam dzieckiem to origami dodawali do słodkiego kakao, lubiłam je. :)
OdpowiedzUsuńNiezwykle ciekawe książeczki, U nas Młody zamaly jeszcze do origami ale z czasem...
OdpowiedzUsuńMoja córka uwielbiała składać. Ta seria spodoba się jej i pewnie kupi wnuczce.
OdpowiedzUsuńU nas ostatnio szał na origami i bardzo żałuję że też nie wzięłam tych książek. Bardzo fajnie wyglądają.
OdpowiedzUsuńCała seria bardzo przypadła nam do gustu :) Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydania :D
OdpowiedzUsuńSama chętnie zabawiłabym się w taką sztukę origami, ciekawe prace powstają. :)
OdpowiedzUsuńPodoba mi sie origami, ale moje dzieci nigdy nie miały do tego cierpliwości.
OdpowiedzUsuńRównież mamy tę serię. Kiedyś składałam origami, ale głównie z modułów. Bardzo mnie to relaksowało. 😊
OdpowiedzUsuńJak byłam dzieckiem uwielbiałam origami, chyba czas zakupić te pozycje, by sprawdzić, czy Amelka również się z nimi polubi :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobre origami 'na start', dla początkujących. :) My też uwielbiamy tworzyć z papieru i z kartonu! :)
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że nigdy tego nie próbowałam, ani jako dziecko, ani jako dorosła osoba, a przecież to musi być świetna zabawa i rozwijanie różnych umiejętności. :)
UsuńTą seria bardzo nam się spodobała
OdpowiedzUsuńMyślę, że to świetny pomysł i zabawa dla całej rodziny. Uczy kreatywności i cierpliwości :)
OdpowiedzUsuńWygląda świetnie! Musze się za nią rozwjrzeć przy najbliższym shoppingu książkowym 😉
OdpowiedzUsuńBardzo fajna seria 👍. Żaba najlepsza 🙂
OdpowiedzUsuńMapy inną serię książek
OdpowiedzUsuńz origami, ta jednak też mnie kusi.
Uwielbiam origami! Miałam taką książeczkę kiedyś. Godzinami nad tym siedziałam razem z tatą. Teraz przydałaby się taka dla mojego synka :)
OdpowiedzUsuńKsiążeczki są genialne. Też je mamy. Origami kiedyś było bardzo popularne. Świetny sposób na wspólną zabawę.
OdpowiedzUsuńBrakowało mi właśnie takiej książeczki - jako etapu "przejściowego". Spotykałem się z origami, ale było trudniejsze zazwyczaj i dzieci 3-5 lat nie do końca dawały radę. Dobrze, że jest też taka kasiążeczka!
OdpowiedzUsuńPamiętam jeszcze jak kiedyś podobno origami było dodawane do kakao Puchatek. Jak bardzo chciałabym wrócić do tych czasów...
OdpowiedzUsuńTeż kiedyś układałam origami. Książeczki dla dzieci super, jak zawsze.
OdpowiedzUsuńCgdgcgfvgfg
Usuńz origami nie jest mi po drodze, nie umiem, nie mam cierpliwości, ale zawsze chętnie ogląda
OdpowiedzUsuńm pracę innych, bardziej utalentowanych :-)