Praca nad emocjami dziecka to chyba jedno z największych i najtrudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Bardzo często nawet dorośli nie radzą sobie z własnymi uczuciami, ich nazywaniem i okazywaniem - zatem ciężko oczekiwać biegłości w tych kwestiach od dopiero wkraczającego w świat emocji kilkulatka.
Emocje dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rządzą się swoimi własnymi prawami. Są bardzo zmienne, specyficzne, nieprzystające do świata dorosłych - a tym samym trudne do zrozumienia dla osób, które okres dzieciństwa mają już dawno za sobą. Dziecko przeżywa wszystko ze zdwojoną siłą, w naszych oczach często reaguje zupełnie nieadekwatnie do sytuacji, niejednokrotnie funduje pozostałym członkom rodziny prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Nic więc dziwnego, że poszukujemy wsparcia i wskazówek nie tylko w fachowej literaturze - lecz również w materiałach edukacyjnych stworzonych przez profesjonalistów, którzy na co dzień specjalizują się w pracy z dziećmi i młodzieżą.
89 kart do samodzielnego wydruku w wersji kolorowej i czarno-białej (w sumie 178 kart)
+ propozycje ich wykorzystania
65 czarno-białych kart pracy do samodzielnego wydruku + propozycje ich wykorzystania
13 kart kalendarza do samodzielnego wydruku w wersji kolorowej i czarno-białej (w sumie 26 kart)
+ opis wykorzystania kalendarza
10 scenariuszy bazujących na wszystkich powyższych materiałach,
wprowadzających dziecko w temat emocji -
do wykorzystania w pracy grupowej oraz indywidualnej
Wszystkie powyższe materiały zostały zaprojektowane i opracowane przez Panią Annę Karcz - psychologa dziecięcego, specjalistę terapii pedagogicznej oraz certyfikowaną edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny. Ich zadaniem jest stopniowe wprowadzanie dziecka w świat emocji metodami dostosowanymi do jego wieku, poziomu rozwoju oraz zdolności poznawczych. Mają na celu również kształtowanie inteligencji emocjonalnej, pomoc w identyfikowaniu poszczególnych uczuć i konstruktywnym radzeniu sobie z nimi - a także analizowanie sytuacji, w których dana emocja pojawia się najczęściej lub z największym nasileniem.
Ogromną zaletą materiałów jest to, że można korzystać z nich na wiele różnych sposobów - niekoniecznie wedle jednego, odgórnie narzuconego schematu! Poza tradycyjnymi kartami pracy mamy do dyspozycji m.in. kalejdoskopy emocji z ruchomymi strzałkami, grę planszową "Moje ulubione", termometr określający nasilenie i "temperaturę" konkretnych uczuć, a także kalendarz na bieżący rok, służący do monitorowania dziecięcych emocji w określonym przedziale czasowym.
Na większości kart bez problemu da się pracować już z przedszkolakiem. Inne - nieco trudniejsze, wymagające umiejętności samodzielnego czytania lub bardziej wnikliwej autoanalizy - z powodzeniem posłużą dzieciom w wieku szkolnym. Szczególnie przydatne mogą okazać się zwłaszcza w przypadku maluchów, które z jakiegoś powodu borykają się z niską samooceną - ponieważ jest tam sporo ćwiczeń polegających na mówieniu o sobie w pozytywnym kontekście, określaniu swoich mocnych stron oraz cech, jakie w sobie lubimy. Dziecko może również uwolnić pokłady swojej artystycznej ekspresji i narysować poszczególne emocje tak, jak je sobie wyobraża.
Karty mogą być wykorzystywane zarówno w toku indywidualnej pracy z dzieckiem, jak i na zajęciach grupowych. Każdemu z plików towarzyszy krótki wstęp, zawierający wskazówki i sugestie Autorki - a zatem nie musimy obawiać się, że nagle zabraknie nam patentów na propozycje zabaw. Pani Anna przygotowała też odrębny dokument ze scenariuszami zajęć - dedykowany przede wszystkim nauczycielom edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, którzy chcą rozwijać i stymulować kompetencje emocjonalno-społeczne swoich uczniów. To gotowy pomysł na lekcję, godzinę wychowawczą albo zajęcia integrujące grupę - pozwalające lepiej się poznać, uczące wzajemnego zrozumienia i współodczuwania.
Moim zdaniem nie da się wychowywać ani pracować z dzieckiem w oderwaniu od jego emocji. Nie można skutecznie korygować pewnych niepożądanych zachowań, jeśli wcześniej nie pozna się ich przyczyny oraz towarzyszących im wewnętrznych stanów. Dlatego bardzo istotne jest, żeby dziecko umiało określić swoje uczucia oraz miało świadomość istnienia kilku prostych czynności, które pomagają je wyrażać i regulować - a także zdawało sobie sprawę z obecności w swoim otoczeniu przychylnych i wspierających dorosłych osób.
We wszystkich powyższych aspektach materiały dostępne na EmocjeDziecka.pl sprawdzają się znakomicie. Dodatkowo uwrażliwiają dziecko na potrzeby własne oraz innych ludzi - co we współczesnym świecie (tak bardzo pozbawionym empatii) wydaje się szczególnie cenne...
Też uważam, że praca nad emocjami jest niezwykle ważna. Chyba wiek przedszkolny właśnie tego bardzo wymaga - dziecko wchodzi w interakcje z innymi dziećmi, z którymi spędza codziennie sporo czasu. To nowa sytuacja, bardzo stresogenna
OdpowiedzUsuńJako mama Aspika, wszystko co związane z układaniem w głowie emocji cenię sobie bardzo.
OdpowiedzUsuńmam wrażenie, że i nam dorosłym przydałoby się wziąć aktywny udział w takiej grze. Pomysł będę miała na uwadze. :)
OdpowiedzUsuńJak wielu kłopotów możemy uniknąć w dorosłym życiu, kiedy mamy poukładane emocje, oczywiście praca nad nimi nigdy się nie kończy, ale wchodzi pierwiastek równowagi, a o to w tym chodzi.
Usuńfajny sposób na pracę nad emocjami która jest bardzo istotna! uważam że niektórym dorosłym przydało by się popracować też nad emocjami :D
OdpowiedzUsuńZgodzę się odnośnie emocji co do dorosłych, powinni nad nimi popracować i zmienić niektóre podejście.
UsuńO emocjach warto rozmawiać, więc te pomocne dla wielu osób na pewno okażą się przydatne:)
OdpowiedzUsuńTrzeba pracować nad emocjami już od małego, rodzice powinni o to zadbać. Myślę, że takie karty na pewno mogą pomóc :)
OdpowiedzUsuńDzieciaki w tym wieku często potrzebują pomocy, bo emocje po prostu je przerastają.
OdpowiedzUsuńPraca nad emocjami jest ważna, nie tylko dla dzieciaków, ale i nam dorosłym też by się to przydało :)
OdpowiedzUsuńKiedyś miałam taki temat na zajęciach z psychologii :)
O emocjach należy, a wręcz trzeba rozmawiać! Lecę na stronę, którą polecasz!
OdpowiedzUsuńBardzo fajny sposób na pracę nad emocjami która jest bardzo istotna, jak i dla młodszych dzieci jak i starszych :)
OdpowiedzUsuńŚwietne są te karty, z przyjemnością je kupię dla nas do pracy. Mamy w domu taką buźke zmieniającą miny, jest świetna. Dziękuję za inspirację na zabawę.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe i jak widać można bardzo fajnie pracować z dzieckiem...
OdpowiedzUsuńPrzynajmniej Internet do czegoś pozytywnego się przydaje :-)
Świetne są te pomoce i co ważne poruszają najważniejsze kwestie, warto dzieci uczyć jak najszybciej wyrażania swoich emocji
OdpowiedzUsuńChyba skusimy się na takie same 🙂
UsuńAle fajne karty pracy. Z chęcią sięgam po takie pomoce podczas pracy z synami
OdpowiedzUsuńPoznanie emocji i nauczenie się regulowania ich są niezbędne, że dziecko umiało przeżywać je
OdpowiedzUsuńwe właściwy dla siebie sposób. Przyczyni się to do zapewnienia mu równowagi psychicznej i do ukształtowania u niego poczucia własnej wartości. A pomysł z kartami jest rewelacyjny☺. Pozdrawiam serdecznie!
Świetne są te karty pracy i naprawdę pomocne.
OdpowiedzUsuńZgadzam się, trzeba dziecko przygotowywać na radzenie sobie z własnymi emocjami.
OdpowiedzUsuńWarto nad tym pracować z dzieckiem❤
OdpowiedzUsuńPodzcas zajęć indywidualnych z dziećmi często posiłkuję się stroną Emocje Dziecka - dużo wartościowych treści, i to nie tylko dla tych najmłodszych! :)
OdpowiedzUsuńzestaw akurat dla nas, starsza właśnie odkrywa emocje i uczy się je rozpoznawać
OdpowiedzUsuńale na razie spróbuję z trochę łatwiejszymi emocjami ;-)
Usuń