Co robić z dzieckiem w Święta? Jeżeli brakuje Wam pomysłu na ciekawe, kreatywne zagospodarowanie świątecznego czasu - w dzisiejszym wpisie znajdziecie aż 30 różnych patentów na świąteczne gry, zabawy, aktywności i prace plastyczne, związane z Bożym Narodzeniem. Oprócz tego również kilka sprawdzonych przepisów oraz PLIKÓW DO DRUKU, z których będziecie mogli skorzystać wedle własnego uznania - a zatem serdecznie zapraszam do lektury :)
1. Portret Mikołaja, elfa i Rudolfa z odcisków dłoni - TUTAJ
3. Bałwankowe kółko i krzyżyk
Pomysł dziecinnie prosty - i zrealizowany z udziałem dziecięcych rączek. Maluch odciska swoją dłoń, a rodzice domalowują wszelkie niezbędne szczegóły lub pozwalają na w pełni samodzielną ekspresję twórczą. (W podlinkowanym wpisie znajdziecie jeszcze 12 innych pomysłów na świąteczne prace plastyczne !!!)
2. Choinka z pasków papieru - TUTAJ
Do stworzenia takich choinek potrzebujemy jedynie pociętych na paski papierów kreatywnych, starych gazet lub nawet zużytych dziecięcych kolorowanek. Paski powinny mieć różną długość - dziecko samo przykleja je do kartki od najdłuższego na dole aż po najkrótszy na samym wierzchołku choinki.
zdjęcie: www.janecanblogdotcom.wordpress.com |
3. Bałwankowe kółko i krzyżyk
Po wydrukowaniu bałwankowej planszy warto ją zalaminować, żeby przetrwała nie tylko okres świąteczny. Grać można warcabami, guzikami, plastikowymi nakrętkami albo filcowymi pomponami w dwóch różnych kolorach.
4. Zabawa w odśnieżanie
Rozkładamy na stole białe okrągłe płatki kosmetyczne (takie do demakijażu) - a następnie smarujemy dziecięcy nosek odrobiną kremu albo wazeliny. Zadaniem dziecka jest odśnieżyć całą powierzchnię stołu - czyli przenieść płatki do miseczki dotykając ich tylko nosem, bez użycia rąk.
5. Zarzucanie kółek na rogi renifera - TUTAJ
Tworzymy głowę renifera ze starego kartonu, mocując do niej również papierowe rogi ze sztywnego, twardego brystolu. Zadaniem dzieci jest rzucanie w kierunku renifera obręczami zrobionymi chociażby z drucików kreatywnych - w taki sposób, by jak najwięcej obręczy znalazło się na rogach.
zdjęcie: www.redtedart.com |
6. Bałwankowe kręgle z butelek po mleku - TUTAJ
Na czym polega gra w kręgle, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć ;) Nawet jeżeli nie dysponujemy gotowym, kupnym zestawem - możemy stworzyć go sami z białych butelek po mleku, imitujących bałwanki.
zdjęcie: www.hometalk.com |
6. Przyczepianie nosa i ogona reniferowi - TUTAJ
Podobiznę renifera mocujemy do ściany, najlepiej na korkowej tablicy. Przygotowujemy też czerwony nos z filcu i pinezki. Zadaniem dziecka jest przypiąć nos w odpowiednim miejscu - natomiast utrudnienie stanowią oczy przewiązane apaszką lub szalikiem.
zdjęcie: www.redtedart.com |
7. Świąteczne memory
Po kliknięciu na przygotowane przeze mnie pliki możecie je pobrać i wydrukować, a potem nakleić na kartkę z bloku technicznego lub zalaminować dla ich większej trwałości. Wszystkie wycięte kartoniki odwracamy rysunkami w dół - a następnie szukamy dwóch takich samych obrazków i ćwiczymy pamięć, odkrywając kolejne identyczne pary.
8. Toczenie śnieżnej kuli - zabawa logopedyczna
Tutaj łączymy przyjemne z pożytecznym, bo zabawy oddechowe i polegające na dmuchaniu w lekkie przedmioty to jedno z podstawowych ćwiczeń logopedycznych. Do stolika mocujemy dwustronną taśmą kilka kubków, a następnie rozsypujemy na blacie różnej wielkości filcowe pompony. Dziecko dmucha w ich kierunku chociażby przez rolkę po kuchennych papierowych ręcznikach - i reguluje oddech w taki sposób, żeby jak najwięcej pomponów znalazło się w kubkach.
9. Święty Mikołaj zapuszcza brodę
Nasz Mikołaj nieopatrznie zgolił brodę tuż przed Świętami - a teraz musi szybko ją zapuścić, bo inaczej nikt go nie rozpozna/utraci swoje magiczne moce ;) Doklejamy mu zatem brodę z papierowych kółeczek - dokładnie tak, jak robi się tradycyjny choinkowy łańcuch.
10. Poczuj zapach Bożego Narodzenia
Na kilka dni przed Świętami umieszczamy w oddzielnych słoikach goździki, laski wanilii i cynamonu, świerkowe gałązki i wszelkie inne przedmioty, których zapach kojarzy się nam z Bożym Narodzeniem. Zalewamy je wodą i odstawiamy w niedostępne dla dziecka miejsce - a po upływie odpowiedniego czasu wyciągamy zawartość słoików, pozostawiając w nich samą zapachową wodę. Dziecko musi odgadnąć jedynie na podstawie aromatu, co znajdowało się w konkretnym słoiku.
Sposobów wykorzystania takiej świątecznej girlandy jest kilka: 1) kolorujemy lampki na różne odcienie - a dziecko ma za zadanie na własnej planszy odwzorować wymyślony przez nas układ kolorów; 2) wypisujemy na lampkach poszczególne litery alfabetu - a następnie maluch dopasowuje do nich wycięte lampki z takimi samymi literami; 3) analogicznie to samo możemy zrobić też z liczbami - lub np. zostawić niektóre lampki puste, żeby umiejące pisać dziecko dopisało na nich brakujące cyferki.
12. Zimowa przeplatanka - ubieranka
Drukujemy, laminujemy - a następnie robimy dziurkaczem otwory wzdłuż brzegów czapki i rękawiczek. Dziecko ćwiczy małą motorykę, przeplatając przez dziurki włóczkę, sznurówkę albo kolorową materiałową tasiemkę.
13. Zimowe budowle z papierowych kubków
Jeżeli dysponujemy dużą ilością papierowych kubków, wykorzystywanych zazwyczaj do prac plastycznych - tym razem możemy stworzyć z nich najróżniejsze zimowe budowle: igloo, wysoką wieżę czy nietypową świąteczną choinkę. Można też wprowadzić element rywalizacji i konkurować ze sobą na zasadzie "czyja wieża będzie wyższa" lub "kto wykorzysta najwięcej kubków bez strącenia żadnego z nich".
Sztuczny śnieg, sucha porcelana, kaszolina czy masa piernikowa - to
domowe masy plastyczne, wręcz uwielbiane przez dzieci (przez rodziców
może niekoniecznie, ale szczególnie w Święta powinniśmy być skłonni do
tego typu poświęceń ;)) Zostawiam Wam zatem kilka sprawdzonych
przepisów, z których najczęściej korzystamy.
15. Świąteczne ozdoby z patyczków do lodów - TUTAJ
Bardzo proste, rozwijające wyobraźnię i efektowne. Można potem podarować je komuś w prezencie, odgrywać nimi różne świąteczne scenki - albo przymocować do nich tasiemki i zawiesić na choince jako oryginalne bombki :)
16. Świąteczne kodowanie
Nauka kodowania i programowania przez zabawę od jakiegoś czasu coraz bardziej zyskuje na popularności - i wcale nie trzeba posyłać dziecka na żadne specjalne zajęcia, bo wstęp do kodowania dla najmłodszych możemy bez problemu zorganizować we własnych czterech ścianach. Ja akurat nie jestem żadną specjalistką, ponieważ dopiero zaczęłam zgłębiać ten temat - ale odsyłam Was do wpisu na blogu Moje Dzieci Kreatywnie >>>TUTAJ<<<, gdzie kwestia kodowania została potraktowana bardzo pomysłowo i kompleksowo.
17. Świąteczne kartki DIY
Jeśli chodzi o świąteczne życzenia, nie uznajemy tych przesyłanych masowo za pośrednictwem smsów czy internetowych komunikatorów. Jeśli już je składamy - to osobiście albo na wykonanej własnoręcznie kartce. W ubiegłym roku powstały takie, natomiast w tym produkcja nadal trwa :)
18. Choinkowe przyjęcie z czekoladowym fondue
Nawet jeżeli spędzamy Święta w bardzo wąskim gronie - nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić z tej okazji prawdziwe bożonarodzeniowe przyjęcie z czytaniem świątecznych książek, oglądaniem najbardziej nastrojowych bajek i pysznym czekoladowym fondue na deser. A ponieważ rodzicom też się coś od życia należy - podrzucam Wam przepis na gorącą czekoladę z dorosłą "wkładką" (na pewno skutecznie rozgrzeje w te mroźne zimowe dni ;) )
19. Pieczenie pierników
To zajęcie, które nasz mały Szef Kuchni uwielbia i zawsze chętnie w nim uczestniczy. Poniżej zostawiam piernikową recepturę Bąblowego dziadka - z której ciastka zawsze wychodzą, nawet takiej kulinarnej łamadze jak ja ;)
20. Białe szaleństwo na stoku - TUTAJ
Jeżeli chodzi o stoki na Dolnym Śląsku - z czystym sumieniem polecamy Andrzejówkę i Zieleniec, bo warunki są tam przeważnie idealne dla najmłodszych narciarzy/saneczkarzy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podlinkowaną relacją i do odwiedzin w naszych pięknych okolicach.
21. Miasteczko Świętego Mikołaja - TUTAJ
Domki elfów z papierowych kubków, fabryka Mikołaja ze starego pudełka po butach - a do tego sztuczny śnieg, doniczkowe bałwanki i świąteczne lampki, dodające całości niecodziennego blasku. Takim miasteczkiem można bawić się godzinami - prezentując dziecku całą drogę, jaką świąteczne podarki muszą przemierzyć, by ostatecznie znaleźć się pod choinką w Waszym domu :)
22. Dokarmianie ptaków - TUTAJ
O mądrym dokarmianiu ptaków w zimie napisałam swego czasu dość obszerny, odrębny artykuł (podlinkowany powyżej) - więc nie będę się powtarzać. W każdym razie jest to świetny sposób, żeby nauczyć dziecko empatii, szacunku do zwierząt i życia blisko natury.
23. Bombki z płyt CD - TUTAJ
Czy ktoś jeszcze słucha płyt CD? My korzystamy raczej z plików w formacie mp3, ale starych płyt mamy pod dostatkiem. Staram się ich nie zmarnować, tylko wykorzystać w jakiś ciekawy i kreatywny sposób. Takie bombki przygotowaliśmy z nich w tamtym roku, jako ozdoby naszego mieszkania oraz przedszkolnej sali.
24. "Jadalne" łańcuchy choinkowe - TUTAJ
Można nawlec na nie makaron, pianki marshmallows, popcorn albo miękkie galaretki. Ich zaletą jest fakt, że po Świętach da się to wszystko zjeść - natomiast wadą sytuacje, kiedy na "po Świętach" już nic na choince nie zostaje ;)
25. Spacer po mieście po zmroku i oglądanie świątecznych dekoracji
Tak wygląda bliska naszemu sercu Legnica - ale generalnie chyba w każdym mieście można znaleźć tego typu instalacje albo świąteczne pokazy światło-dźwięk. Jeżeli natomiast mieszkacie na wsi lub w małym miasteczku - czasami wystarczy przejść się po osiedlu i zobaczyć, jak sąsiedzi udekorowali swoje domy, balkony i ogrody ;)
26. Świeczniki z pomarańczy i goździków
Rodzic wycina w pomarańczy otwór, w którym zmieści się klasyczny tealight - a dziecko nakłuwa owoc goździkami wedle własnego pomysłu (zupełnie przypadkowo lub tworząc konkretne wzory). Wszyscy są zadowoleni, bo piękny zapach towarzyszy im przez całe Święta :)
27. Dekorowanie piernikowego ludzika
Zalecam wydrukowanie i zalaminowanie - bo dzięki temu można dekorować ludzika wielokrotnie, doklejając do niego guziki, buźkę i inne ozdobne elementy z plasteliny. Fajnym urozmaiceniem będzie też wykorzystanie kolorowych pisaków z lukrem, których używa się do ozdabiania prawdziwych pierniczków.
28. Wizyta na świątecznym przedstawieniu i spotkanie z Mikołajem - TUTAJ
Zapraszam na relację z Wielkiej Fabryki Elfów na Stadionie Narodowym. W tym roku na pewno nie poniesie nas aż tak daleko - ale za to planujemy weekendową wycieczkę do Krainy Świętego Mikołaja w Deli Parku pod Poznaniem.
Świątecznych jarmarków pod dostatkiem zarówno w Polsce, jak i u naszych zagranicznych sąsiadów. Największe wrażenie zrobiły na nas póki co te w Gorlitz i Dreznie - choć nasz rodzimy jarmark wrocławski też co roku przynosi wiele pozytywnych wrażeń.
30. Proste ciasto z chrupek kukurydzianych - TUTAJ
Najprostsze, najszybsze, wręcz banalne - a tak smaczne, że znika z blaszki jeszcze przed Świętami i zawsze trzeba dorabiać następną porcję. Mam nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu - podobnie jak wszystkie pozostałe pomysły, przemycone w tym artykule ;)
Życzymy smacznego i wspaniałej świątecznej zabawy !
Spory spis przygotowałaś. Ale muszę powiedzieć, że to świetne propozycje!
OdpowiedzUsuńTaki wybór, że każdy znajdzie co najmniej kilka propozycji dla siebie.
OdpowiedzUsuńWow, ile super pomysłów!
OdpowiedzUsuńFajne sposoby kreatywnego spedzenia czasu. Fajne kręgle z butelek po mleku <3
OdpowiedzUsuńMy co prawda na święta wyjeżdżamy i nie ma czasu na takie zabawy. Ale za to przed świętami można je wykorzystać, żeby obudzić w sobie klimat świat :)
OdpowiedzUsuńO ja Cię ale super :) szczególnie zamieszczanie brody mi się podoba
OdpowiedzUsuńAle świetna pomoc dla nas rodziców. Mega pomysły. Podoba mi się pomysł z kodowaniem bo nasza córcia uwielbia to robić w szkole. Kółko i krzyżyk też fajnie pomyślane. Pozdrawiam gorąco.
OdpowiedzUsuńMikołaj z brodą podoba mi się najbardziej!
OdpowiedzUsuńSuper propozycje na spędzony z dzieckiem czas. Dużo atrakcji i zabawy.
OdpowiedzUsuńBardzo kreatywne propozycje. Moje dzieci już dorosłe, ale czasem wpadają i gramy w planszówki
OdpowiedzUsuńJakie fajne zestawienie!!! Już zapisałam sobie kilka aktywności, mam nadzieję że zdążymy jeszcze w tym roku je zrealizować :-)
OdpowiedzUsuńNajwięcej radości i kreatywności mamy przed Świętami. W czasie Świąt oglądamy familijne filmy o tematyce świątecznej, idziemy na spacer, do kościoła, robimy zdjęcia i słuchamy (spiewamy) kolędy, przyjmujemy gości :)
OdpowiedzUsuńSuper zestawienie naokres Bożego Narodzenia.
Sporo tych pomysłów!!! :-) Mnie szczególnie spodobała się ta choineczka z pasków- proste, a jednak bardzo ładne, takie prace lubię najbardziej :-)
OdpowiedzUsuńJak zwykle nie zawiodłam się Twoim wpisem. Masa inspiracji świątecznych! Napracowałaś się. Bardzo podobają mi się Wasze pomysły na święta. Na pewno część z nich wykorzystamy. Też robiliśmy z synkiem dekoracje z patyczków, tylko trochę inne. Dzięki za inspirację. 😉
OdpowiedzUsuńChyba jeszcze nie miałam problemu z tym co zrobić z dzieckiem w święta. Gry i zabawy spod choinki zawsze dawały dzieciakom dużo rozrywki 😉
OdpowiedzUsuńSame fajne inspiracje. Dziękuję Ci za ten wpis.
OdpowiedzUsuńBałwankowe kręgle skradły moje serce!
OdpowiedzUsuńSuper pomysły, my też robimy dużo takich rzeczy 😍
OdpowiedzUsuńŚwietne pomysły zabaw :) W święta bądźmy kreatywni :)
OdpowiedzUsuńAle to wszystko fajne. Wystarczy chwilę pomyśleć i już są pomysły na wolne nie tylko świąteczne dni.
OdpowiedzUsuńMoże nie świąteczne ale sylwestrowe zabawy będą u nas 😊.
OdpowiedzUsuń