Jesteś mamą na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym? Postanowiłaś zostać z dzieckiem z domu i jeszcze przez jakiś czas nie wracać na etat? Jednocześnie zastanawiasz się intensywnie, w jaki sposób możesz sobie dorobić i odciążyć trochę Wasz domowy budżet? Możesz nadal pracować z domu na wcześniejszym stanowisku u swojego pracodawcy albo podjąć inną pracę zdalną w określonym wymiarze - pod warunkiem, że nie pozbawi Cię ona możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem! Poniżej przygotowałam listę 20 zdalnych zajęć dla mamy, które w pierwszej kolejności przychodzą mi do głowy.
foto: pixabay / stokpic |
1. Zostań konsultantką kosmetyczną. To już nie te czasy,
kiedy bycie konsultantką kosmetyczną wymagało od kobiety drałowania z
katalogiem po domach, odwiedzania dziesiątek znajomych i koleżanek z
pracy. Teraz każda z konsultantek ma najczęściej swoją własną stronę internetową albo
profil na Facebooku - i wszystkie zamówienia zbiera się online, co
zdecydowanie ułatwia wykonywanie tej pracy zdalnie przy jednoczesnej
opiece nad dzieckiem. Nawet jeżeli nie zarobi się na tym tak zwanych "kokosów"
- to dodatkowym plusem jest możliwość zaopatrzenia się w promowane
przez siebie kosmetyki i akcesoria, zupełnie za darmo lub po bardzo
promocyjnej cenie (w końcu trzeba wiedzieć, co się poleca!) Osobiście
nie pogniewałabym się wcale, gdybym jako konsultantka co miesiąc miała
możliwość testowania najróżniejszych kosmetycznych nowości - jak
chociażby moja ulubiona seria Avon Planet Spa - i dorobienia sobie przy okazji jakiegoś dodatkowego grosza :)
2. Zajmij się rękodziełem. Jeśli tylko potrafisz szyć, malować, tworzyć pięknie skomponowane lasy w słoiku, kartki okolicznościowe czy inne niesztampowe przedmioty DIY - to może być ścieżka rozwoju właśnie dla Ciebie :) Zdaję sobie sprawę, że konkurencja jest w tej chwili ogromna, więc naprawdę niełatwo się przebić w gąszczu innych ofert - jednak obserwuję mnóstwo jednoosobowych mikroprzedsiębiorstw z niebanalnym pomysłem i ciekawym produktem, które odnoszą naprawdę spore sukcesy i stają się rozpoznawalne nie tylko w swoim lokalnym środowisku.
3. Działaj jako wirtualna asystentka. Coraz więcej przedsiębiorstw / twórców internetowych właśnie takiej wirtualnej asystentki potrzebuje i poszukuje - by ogarniała ich korespondencję, propozycje współpracy, pozyskiwanie nowych kontrahentów, obsługę kont w social mediach i całe mnóstwo innych odpowiedzialnych zadań. Mile widziana - kreatywność i świetna organizacja własnego czasu pracy :)
4. Zdobądź umiejętności copywritera. Jeżeli tylko masz "lekkie pióro", potrafisz stworzyć tekst niemal na każdy temat, przeprowadzić uprzednio odpowiedni research, wykorzystywać w swojej pracy zasady SEO, pozycjonowania i dobierać odpowiednie słowa kluczowe - to będzie prawdopodobnie idealne zajęcie dla Ciebie. Zawsze możesz skorzystać też z dodatkowych kursów, szkoleń i podcastów - by podnieść własne kompetencje i jeszcze sprawniej poruszać się w świecie copywritingu :)
5. Dawaj korepetycje. Sama dawałam je w czasach licealnych - głównie w zakresie języka polskiego i angielskiego. Zapotrzebowanie było naprawdę spore i nawet w mojej bardzo małej miejscowości - zostawiając ogłoszenia po prostu w sklepie spożywczym oraz na przydrożnych słupach - bez trudu znalazłam kilkoro chętnych uczniów.
foto: pixabay / Julia_S |
6. Rób tłumaczenia. Jeżeli czujesz się pewnie jeśli chodzi o znajomość języków obcych, masz w tm kierunku stosowne wykształcenie lub odpowiednie certyfikaty - warto rozejrzeć się w swojej najbliższej okolicy za firmami, które akurat poszukują tłumacza (lub za osobami prywatnymi, które potrzebują przetłumaczenia konkretnych dokumentów urzędowych / sądowych).
7. Przepisuj i formatuj teksty. Bardzo często zdarza się tak, że właściciele lokalnych firm zwyczajnie nie mają na to czasu - lub zdecydowanie lepiej wychodzi im pisanie odręczne, niż obcowanie z komputerem. Dość popularną praktyką jest również przepisywanie nagrań w formacie mp3, transkrypcje wywiadów oraz przebiegu spotkań i konferencji.
8. Załóż własny sklep internetowy. Wiem, że to jest temat-rzeka. Trzeba ogarnąć całe mnóstwo kwestii i znaleźć sposoby, by dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów. Ale z drugiej strony: czasami naprawdę warto zaryzykować, zainwestować w stosowną reklamę i budować swoją pozycję na rynku, by już na zawsze uniezależnić się od pracy na etacie i być dla samego siebie "sterem, żeglarzem i okrętem".
9. Ogarniaj dokumentację firm. Tak, to też można robić zdalnie - i jestem tego najlepszym przykładem. W moim przypadku akurat chodzi głównie o oferty dla kontrahentów, tworzenie oficjalnych pism i folderów reklamowych - ale zdalna księgowość czy obsługiwanie spraw kadrowych również ma się całkiem dobrze.
10.Pracuj jako grafik. Posiadasz znajomość programów graficznych? Masz mnóstwo pomysłów i zmysł estetyczny ? Idź w to, jak w dym ! Z doświadczenia moich znajomych wiem, że praca grafika komputerowego to sama przyjemność - i całkiem niezłe pieniądze :)
11. Zostań mobilną wizażystką. Tutaj w grę wchodzi opcja, że będziesz musiała dojeżdżać do mieszkań swoich klientek i zabierać ze sobą dziecko. Jeżeli jemu to nie przeszkadza i świetnie znosi tego typu podróże - czemu nie ? Zwróć tylko koniecznie uwagę na charakter swojego malucha i jego stosunek do tego typu eskapad - ponieważ nie każde dziecko czuje się komfortowo w obcym otoczeniu i nieznanych sobie warunkach.
12.Zrób kurs animatora. Wprawdzie
nie jest to typowa praca zdalna - lecz już kilkuletnie dziecko może Ci w
niej śmiało towarzyszyć, osobiście korzystając ze wszystkich animacji i
atrakcji. Dodatkowo - jeżeli masz w sobie sporo z dziecka - również dla
Ciebie samej będzie ogromną frajdą przebieranie się w stroje bajkowych
postaci, robienie ogromnych mydlanych baniek czy malowanie dziecięcych
buzi na wszystkie kolory tęczy ;)
13.Wyszukuj informacje w Internecie. W świecie, w którym obecnie żyjemy - informacja jest bardzo cennym i chodliwym towarem. Ze względu na ogrom zalewających nas wiadomości, wyszukanie czegoś w Sieci niejednokrotnie staje się bardzo pracochłonne i czasochłonne. Wiele firm zleca takie zadania dodatkowym osobom, których obowiązkiem jest oczywiście również prowadzenie baz pozyskanych danych i przygotowywanie stosownych raportów.
14.Obsługuj konta w mediach społecznościowych. Zajęcie trochę podobne do pracy wirtualnej asystentki - ale zakres obowiązków mniejszy i bardzie ograniczony. Musisz tylko pamiętać o tym, że "kryzysy w social mediach wybuchają w weekendy" - i wymagana jest duża dyspozycyjność, by gasić je w zalążku sprawnie i na bieżąco.
15.Wprowadzaj dane z ankiet i sondaży. Zajęcie typowo odtwórcze,
wymagające sporej skrupulatności i koncentracji - ale nie musisz
wykazywać się w nim własną inwencją i inicjatywą. Dostajesz dane, które
trzeba ogarnąć - i robisz to niemal automatycznie (być może właśnie
taki tryb pracy preferujesz).
16.Opiekuj się dzieckiem - nie tylko swoim ! Coraz częściej słyszy się o tym, że mamy zamieszkujące tę samą okolicę organizują sobie grupy wzajemnego wsparcia. Te, które wracają do pracy w krótkim czasie po urodzeniu dziecka - mogą korzystać z usług innych mam, które zostają w domu przez cały okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego oraz czują się na siłach, by wziąć pod opiekę jeszcze jakieś inne maluchy. Czasami natomiast taka wymiana odbywa się zwyczajnie po koleżeńsku i nieodpłatnie - kiedy dana mama musi coś załatwić albo po prostu wygospodarować krótką chwilę dla siebie.
17.Zajmij się korektą i redagowaniem tekstów. Najlepiej, jeżeli posiadasz ku temu stosowne uprawnienia i kursy korektorskie - ale czasami wystarczy świetna znajomość gramatyki,interpunkcji i wszelkich innych zasad, które mogą przydać Ci się w ramach zabawy słowem i poprawiania cudzych błędów. Korektorów i copywriterów poszukują wydawnictwa, najróżniejsze firmy i portale internetowe - a często sami autorzy książek, wydanych w ramach self-publishingu.
18.Przeprowadzaj ankiety dla call center. Jest to praca, którą jak najbardziej można przeprowadzać zdalnie - bez konieczności obecności w siedzibie firmy (zwłaszcza, jeżeli Twoje dziecko jest na tle malutkie, że przez większość czasu w ciągu dnia ucina sobie wielokrotne drzemki).
19. Pisz bloga.Tak,
na tym też da się trochę zarobić - albo przynajmniej dorobić w miarę
swoich możliwości. Zależnie do profilu Twojego bloga, możesz we
współpracy z markami recenzować książki, kosmetyki, zabawki dla dzieci
czy też ogarniać stylizacje modowe. Pamiętaj tylko, by polecać swoim
Czytelnikom wyłącznie produkty, które faktycznie sama lubisz, cenisz, regularnie ich używasz i sprawdziły się w przypadku Waszej rodziny!
20. Organizuj sesje zdjęciowe. Pasjonujesz fotografią, dysponujesz
tzw. "dobrym okiem" i nieco bardziej profesjonalnym sprzętem? Tym lepiej
dla Ciebie! Możesz sprawić sobie odpowiednie tła do zdjęć i inne
rekwizyty, organizować z ich pomocą sesje rodzinne, urodzinowe,
noworodkowe i wszelkie inne, jakie tylko przędą potencjalnym klientom do
głów :) Jeżeli dysponujesz jakąś osobą do pomocy - babcią, ciocią,
koleżanką - od czasu do czasu na pewno uda Ci się wyskoczyć również na
sesję plenerową.
foto: pixabay / whitesession |
Mam nadzieję, że powyższe pomysły na pracę zdalną dla mam
okażą się dla Was choć odrobinę przydatne :)
A może już znalazłyście dla siebie tego typu dodatkowe zajęcie ?
Podzielcie się nim w komentarzach :)
Bardzo fajne pomysły myślę, że kiedyś z nich skorzystam ;)
OdpowiedzUsuńWiele ciekawych i interesujących zajęć :) każdy może znaleźć coś dla siebie :)
OdpowiedzUsuńO kurcze kopalnia pomysłów:) Extra :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne podpowiedzi na pracę Dodatkowa
OdpowiedzUsuńBardzo fajne pomysły, warto będzie z nich skorzystać.
OdpowiedzUsuńNaprawdę zebrałaś same świetne pomysły. Myślę, że grunt w tym, żeby najpierw się zastanowić w czym jesteśmy dobrze i potem znaleźć coś dla siebie
OdpowiedzUsuńNie miałam pojęcia, że jest tyle możliwości :D
OdpowiedzUsuńsuper wpis, na pewno wiele mam skorzysta z tych pomysłów
OdpowiedzUsuńŚwietne propozycje i pokazujesz tym, że macierzyństwo może mieć różne oblicza! I każdy znajdzie jakieś dodatkowe zajęcie dla siebie - w zależności od czasu i umiejętności :)
OdpowiedzUsuńŚwietne pomysły, zwłaszcza podoba mi się wirtualna asystentka czy obsługa social mediów.
OdpowiedzUsuńZajęcia, o których piszesz, pozwalają kobietom zdobyć doświadczenie, które przyda się im po urlopie wychowawczym.
Świetna lista pomysłów. Z niektórych opcji jak np. korepetycje czy copywriter często korzystam bo to super sprawa żeby dorobić
OdpowiedzUsuńCiekawe pomysly ja zajelam sie jednym z nich- dorabim jako copywriter
OdpowiedzUsuńSuper zbiór! jest wiele form pracy, które mogą przynosić mniejsze lub większe zyski nie koniecznie ruszając się z domu... ;) Kwestia chęci i dobrej organizacji, bo w domowych pielaszach o tą najtrudniej... ;)
OdpowiedzUsuńW ostatnim czasie dostaję masę wiadomości od konsultantek firmy Oriflame. Dziewczyny są nachalne, pomimo próśb wręcz atakują człowieka, żeby jednak dołączył bądź skorzystał z oferty. Nigdy nie miałam takiej sytuacji z Avonem. Teraz na samą myśl o tej firmie zaczynam się złościć. Ja uczę angielskiego, więc na urlopie będę miała lekcje prywatne. Dobre rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńJa dostaję sporo wiadomości od "kołczów" oferujących cudowne diety i sposoby, jak zmienić swoje życie w 10 krokach ;)
UsuńNa blogach można zarabiać olbrzymie pieniądze nie tylko na barterze :) Do tego dążymy :)
OdpowiedzUsuńTrzeba tylko mieć odpowiednie statystyki ;) I oczywiście pisząc o recenzjach produktów mam na myśli nie tylko barter. Można też zawsze popracować nad swoim własnym, autorskim produktem - i wyjść z nim do czytelników.
UsuńJa bym dopisała udział w konkursach =)
OdpowiedzUsuńZnam osobę, która wygrywa w konkursach takie kosmiczne rzeczy - ze potem nie ma absolutnie żadnego problemu z ich spieniężeniem ;)
UsuńJest tego pełno -- nic jednakże nie jest łatwe, szczególnie na początku. Powodzenia wszystkim "zdalnym" mamom :)
OdpowiedzUsuńNa pewno poszukam jakieś pracy zdalnej, dzięki za propozycje :-)
OdpowiedzUsuńSesje zdjęciowe organizowałam zawodowo, ale po narodzinach syna zamknęłam studio. Tak samo było ze sklepem internetowym. Rękodziełem zajmowałam się bardziej z pasji niż dla zarobku, ale ostatnio właśnie myślę, że warto by było do tego wrócić. Prowadzenie stron i profili było dla mnie trochę zbyt obciążające, bo firmy miewały wymagania z kosmosu. No i tak zostało mi pisanie, ale nie żałuję, a wręcz przeciwnie :)
OdpowiedzUsuńDla mnie ostatni pomysł jest idealny. połączenie przyjemnego z pożytecznym :-)
OdpowiedzUsuńZ tego co się orientuję to np. wśród takich dziedzin jak bycie copywriterem jest duża konkurencja.
OdpowiedzUsuńMyślę, że w większości wymienionych zajęć konkurencja jest spora - więc warto mieć nie tylko pomysł na siebie, ale również strategię, jak dotrzeć do potencjalnych klientów.
UsuńWiele rzeczy można zdziałać siedząc w domu. To wcale nie oznacza nudy jak dawniej.
OdpowiedzUsuńDużo inspirujących pomysłów i możliwości na rozwój :) Wszystkiego warto spróbować, zamiast oglądać seriale w TV ;)
OdpowiedzUsuńCo do pierwszego pomysłu, bardziej opłacalna jest realizacja opcji biznesowej w MLM dla firmy kosmetycznej, niż bycie samą konsultantką :) Można rozwijać umiejętności menadżerskie. Wiem bo ja tak działam i doceniam współpracę dla Firmy Oriflame :)
Aktualnie prowadzę blog, a na domowym pokładzie 9-miesięczny bobas i czterolatka urlopująca się od przedszkola, więc łatwo nie jest. Mocno zastanawiam się nad jakimś kursem dla wirtualnej asystentki (znasz jakiś?) lub na tworzeniu tekstów. Własna działalność na horyzoncie więc czas na nowe działania.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe propozycje. Niestety większość osób w ostatnim czasie łapie się na MLM. :/
OdpowiedzUsuńJeśli taka praca to tylko dodatkowa. Potrzebuje wyjść do ludzi. Pogadać, oderwać się od wszystkiego.
OdpowiedzUsuńSuper pomysły!
OdpowiedzUsuńPomysłów jest wiele, ale wydaje mi się, że w pewnym momencie lepiej jednak wyjść do ludzi:)
OdpowiedzUsuńWiększość z tych zajęć przerobiłam :D
OdpowiedzUsuńSzukałam dopóki nie znalazłam stacjonarnej, ale pomysły bardzo dobre!!!!
OdpowiedzUsuńSporo tych pomysłów, każdy chyba mże je zrealizować.
OdpowiedzUsuńNajbardziej podoba mi się ten 16 o wzajemnej pomocy w opiece dziećmi :-)
Super! Takie wpisy jak najbardziej są potrzebne po to, aby kobiety mogły zrozumieć, że w świecie biznesu mogą naprawdę bardzo dużo osiągnąć. Zaproponuję Wam też to, aby korzystać sobie z doradztwa biznesowego. Dla mnie świetną ofertę przedstawiła firma PLA.PARTNERS i na pewno do nich wrócę, jeśli biznes już docelowo założę. Powinniście sprawdzić sobie wszystkie możliwości, bo zdecydowanie każda z nas może założyć swój biznes. Ja na ten rok mam swoje założenia biznesowe, które chcę spełnić. Można wiele osiągnąć!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe pomysły na podjęcie zajęcia dodatkowego. Ja niestety nie nadaję się do pracy zdalnej, ponieważ uwielbiam kontakt z ludźmi. Z tego powodu założyłam własną firmę. Niedawno szukałam do niej odważników wzorcowych i w końcu trafiłam na dobrego producenta.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł, na pewno nie jedna osoba z porad skorzysta. Praca dodatkowa to zawsze dobre rozwiązanie, szczególnie taka zdalna. Oczywiście do szukania trzeba podejść na poważnie, przygotować CV i rozsyłać. Czasami przydaje się też w wersji papierowej dlatego taki papier https://pakmed.pl/papier-do-drukarek będzie niezbędny.
OdpowiedzUsuńMasz sporo opcji, a na dłużej to opiekunki szukają pracy w Niemczech https://arkadiacare.pl/rekrutacja i chyba nie ma w tym nic dziwnego, co nie? Jeśli komuś zależy na zatrudnieniu, to znajdzie coś fajnego. Jaki problem?
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe propozycje! Ja też od jakiegoś czasu poszukuję nowych możliwości jeśli chodzi o moje życie zawodowe. Z tego powodu codziennie przeglądam wiele ogłoszeń z ofertami pracy. Mam nadzieję, że w końcu trafię na ciekawą możliwość.
OdpowiedzUsuńCiekawe opcje, na pewno się sprawdzą niejednej osobie! Jeżeli chodzi o mnie to pracuję na wysokim stanowisku w pewnej firmie i zarządzam w niej całym zespołem. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego stale edukuję się w tym zakresie. Przykładowo niedawno przeczytałam przydatny artykuł o planowaniu urlopu na żądanie.
OdpowiedzUsuńJa również przez jakiś czas pracowałam zdalnie i bardzo miło wspominam ten czas. Ostatecznie postanowiłam jednak powrócić do biura, ponieważ taka opcja bardziej mi odpowiada. Muszę jednak poczytać o zasadach skutecznej komunikacji w zespole, ponieważ zależy mi na dobrym dogadywaniu się z resztą pracowników.
OdpowiedzUsuń