Już kiedy pisałam dla Was przedpremierową zapowiedź "Inspirujących bajek" Agnieszki Antosiewicz - na podstawie kilku wybranych fragmentów oraz notki wydawniczej - przeczuwałam, że ta niepozorna książeczka z bajkami terapeutycznymi skupia w sobie naprawdę ogromny potencjał. Teraz, trzymając w ręku jej gotowy i jeszcze pachnący farbą drukarską egzemplarz - wiem, że nie pomyliłam się ani trochę! "Inspirujące bajki" mają w sobie wielką MOC i na pewno są w stanie pomóc niejednemu dziecku w uporaniu się z jego lękami, problemami oraz w odzyskaniu (z jakichś powodów utraconej) wiary w siebie.
Dla kogo "Inspirujące bajki" -
oraz bajki terapeutyczne w ogóle ?
Powiedziałabym, że "Inspirujące bajki" to idealna propozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą wychować swoje potomstwo na mądrych, empatycznych i odpowiedzialnych młodych ludzi. Dla tych, którzy chcą zaszczepić w nim wielką wrażliwość, uczciwość i akceptację dla odmienności - a jednocześnie pragną, by ich dziecko było samodzielne, pewne siebie, wytrwałe w dążeniu do celu i odważnie sięgało po swoje marzenia.
Biorąc pod uwagę szczególną specyfikę bajek terapeutycznych, która ewidentnie wyróżnia je spośród całego ogromu innych propozycji dostępnych na rynku wydawniczym, polecam "Inspirujące bajki" przede wszystkim dzieciom, które:
- mają problemy w wyrażaniu trudnych emocji oraz radzeniu sobie z nimi;
- czują się w jakiś sposób wyalienowane i wykluczone z grupy rówieśniczej;
- nie odnajdują w sobie wystarczającej dozy odwagi, śmiałości i otwartości w relacjach z kolegami;
- próbują bezskutecznie uporać się z jakimiś konkretnymi lękami, które trzeba oswoić;
- czują się nierozumiane i separowane ze względu na swoją wyjątkową pasję, której większość rówieśników nie podziela;
- łatwo się poddają, szybko rezygnują i brakuje im wiary we własne możliwości;
- nie potrafią przegrywać i nie radzą sobie z gniewem w sytuacjach rywalizacji;
- przejawiają pewne złe nawyki (chociażby te związane z dietą oraz aktywnością fizyczną), nad którymi warto byłoby popracować.
Inspirujących bajek jest w książeczce Agnieszki Antosiewicz aż 20 - dlatego naprawdę nie sposób streścić i opisać tu osobno każdą z nich czy też zaprezentować w pełnej krasie wszystkie towarzyszące im ilustracje. Poza bajkami, które stanowią bardzo adekwatną odpowiedź na wymienione przeze mnie powyżej problemy - znajdziemy tu również krótkie opowiastki dotyczące dziecięcych talentów, uczciwości i prawdomówności, bezinteresownej pomocy, wdzięczności za drobne rzeczy i doceniania tego, co robią dla nas inni ludzie.
Do naszych ulubionych bajek terapeutycznych zebranych w tomiku należy niewątpliwie "Ogródek pana Stasia"- bardzo wzruszający, traktujący o odpowiedzialności za starszych ludzi i o rzadko spotkanych w tych czasach, wspaniałych relacjach sąsiedzkich. Uwielbiamy też historię małej myszki Zuzi w bajce "Wszystko, tylko nie balet!" - która bardzo skutecznie łamie stereotypy dotyczące płci i pokazuje, że przestarzały podział na zajęcia typowo "dziewczęce" i "chłopięce" dawno już odszedł do lamusa. Dzieci mają teraz znacznie szerszy wachlarz najróżniejszych możliwości i mogą zajmować się w życiu niemal wszystkim, o czym zamarzą - natomiast rodzice powinni je w tym wspierać, zamiast podcinać im skrzydła.
Kolejną bardzo wartościową i potrzebną bajką terapeutyczną jest chociażby "Sprawa ogonka", ucząca dziecko akceptacji i zrozumienia dla inności. Jej bohater to piesek Buba, który urodził się z bardzo krótkim, nie w pełni wykształconym ogonkiem - i boryka się z ogromnymi kompleksami na tym tle, a dodatkowo musi stawiać czoła drwinom i przezwiskom ze strony pozostałych wychowanków psiego przedszkola. Na szczęście ich nauczycielka nie dopuszcza do eskalacji konfliktu i w porę uświadamia psiakom, że każdy z nich jest inny - a przez to wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Tak naprawdę cenię sobie absolutnie każdy tekst "Inspirujących bajek" :) Jako osoba idąca zawsze odrobinę pod prąd - jestem zachwycona historią pt. "Owczy pęd", która demonstruje wartość samodzielnego myślenia oraz wierności własnym przekonaniom. Jako mamę i blogerkę, dla której bardzo ważna jest dobra organizacja pracy - urzekła mnie opowieść "Pożegnanie lata", o planowaniu i rozsądnym gospodarowaniu swoim czasem. Jako wielka orędowniczka aktywności fizycznej na świeżym powietrzu - biję autorce gromkie brawa za bajki terapeutyczne "Rower Karolka" i "Sport to zdrowie!", tak bliskie naszym ulubionym sposobom spędzania wolnego czasu :)
Z kwestii mniej emocjonalnych, a bardziej technicznych -
"Inspirujące bajki" mają w sobie wszystko to, co powinny zawierać dobre bajki terapeutyczne:
- świat przedstawiony z perspektywy dziecka - przy pomocy dziecięcych lub zwierzęcych i obdarzonych ludzkimi cechami bohaterów, z którymi łatwo się zidentyfikować;
- postaci pojawiające się zwykle w towarzystwie dorosłego "sprzymierzeńca" (mamy, taty, przedszkolnego wychowawcy) - co uświadamia dziecku, że zawsze jest obok niego ktoś godny zaufania, do kogo może zwrócić się ze swoim problemem;
- fokus na warstwie najtrudniejszej, emocjonalnej - dostarczanie dziecku konkretnych strategii i sposobów radzenia sobie z uczuciami, kompleksami oraz silnymi przeżyciami;
- bardzo zróżnicowane treści, z których każde dziecko zaczerpnie coś dla siebie - jednak zawsze prowadzące optymistycznie od momentu zaistnienia jakiejś trudności aż do jej ostatecznego, szczęśliwego rozwiązania;
- odpowiednią objętość i dynamikę - która nie pozwala się dziecku znudzić ani rozkojarzyć, za to sprzyja skupieniu się na konkretnym temacie i wyciąganiu stosownych wniosków z lektury;
- pozytywne wzorce zachowań przekazane w sposób przystępny, naturalny i nienachalny - taki, by dziecko łatwo je przyswoiło i zinternalizowało, by nie wzbudziły w nim niechęci ani buntu;
- zabiegi mające na celu poprawę dziecięcego nastawienia i nastroju, odbudowanie wiary w siebie i we własne moce sprawcze.
We wszystkich "Inspirujących bajkach" dostrzec można - już klasycznie - krótki wstęp (sygnalizację problemu), rozwinięcie oraz zakończenie (problem rozwikłany). Oprócz tego każda z bajeczek została oznaczona innym kolorem stron - dzięki czemu układ całej książki jest bardzo przejrzysty, a poruszanie się po niej niezwykle intuicyjne. Nawet dziecko, które nie potrafi jeszcze samodzielnie czytać - bez trudu odnajdzie swoją ulubioną historię, właśnie sugerując się odcieniem kartek oraz pięknymi, barwnymi ilustracjami Beaty Żurawskiej.
Książeczka dostępna jest na stronie Wydawnictwa GREG zarówno w miękkiej, jak i w twardej oprawie - a do tego we wręcz śmiesznie niskiej cenie, biorąc pod uwagę, jak wielka mądrość płynie z zawartych w niej opowiadań i jak wiele wartościowych rodzinnych dyskusji może rozniecić :) Jestem przekonana, że bardzo szybko stanie się jedną z ulubionych pozycji w dziecięcych biblioteczkach Waszych pociech - więc czytajcie dalej, bo mamy dla Was KONKURS, w którym można wygrać swój własny egzemplarz :)
!!! UWAGA !!! KONKURS !!!
Na pewno zastanawialiście się niejednokrotnie nad tym, jakie tematy bajek są dla Was i dla Waszych dzieci najciekawsze i najbardziej inspirujące. Jakie motywują Was i skłaniają do rozmów o ważnych sprawach? Jakie mają dla Was najbardziej pomocny i terapeutyczny wydźwięk?
Wystarczy, że opowiecie nam o tym w komentarzu na blogu lub Facebooku -
a egzemplarz "Inspirujących bajek" Agnieszki Antosiewicz
może trafić właśnie do Was ! :)
My ze swojej strony polecamy z całego serducha -
życząc Wam miłej lektury, wielu inspirujących debat i owocnej bajkowej terapii,
która skutecznie zaradzi dziecięcym problemom i smuteczkom :)
Regulamin konkursu
1. Konkurs przeznaczony jest dla Czytelników bloga Nasze Bąbelkowo - oraz fanów Nasze Bąbelkowo i Wydawnictwo GREG na Facebooku.
2. Nagrodą w konkursie jest książka "Inspirujące bajki" autorstwa Agnieszki Antosiewicz - mamy 2 egzemplarze, typujemy dwóch Zwycięzców.
3. Zadanie konkursowe : Odpowiedz w komentarzu na blogu lub na Facebooku na poniższe pytanie :
Gdybyś miał(a) napisać własną bajkę terapeutyczną - to o czym by ona była, jakie tematy poruszała i jaki istotny problem omawiała ?
4. Wygrywają dwie odpowiedzi, które - poddane subiektywnej ocenie - najbardziej skradną nasze serca.
5. Konkurs trwa od 10 do 20 maja 2019 roku (do godziny 23:59).
6. Wyniki zostaną ogłoszone 21 maja 2019 roku na blogu www.naszebabelkowo.pl oraz na profilu Nasze Bąbelkowo na Facebooku.
7. Zwycięzcy będą mieli 5 dni roboczych na podanie nam swoich danych do wysyłki nagrody (w wiadomości prywatnej na Facebooku lub na maila nasze.babelkowo@gmail.com) W przypadku braku takiej informacji zostanie wybrana kolejna osoba.
9. Konkurs nie jest w żaden sposób wspierany przez serwis Facebook ani jakiekolwiek związane z nim podmioty.
10. Dane Zwycięzców będą przetwarzane i wykorzystywane wyłącznie na potrzeby niniejszego konkursu, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz polityką prywatności bloga Nasze Bąbelkowo (http://www.naszebabelkowo.pl/p/politka-prwatnosci.html)
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU I POWODZENIA !!!
***
EDIT (21.05.2019, godz. 7:25)
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie -
i podajemy WYNIKI !!!
***
EDIT (21.05.2019, godz. 7:25)
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie -
i podajemy WYNIKI !!!
Bardzo ciekawa książka. W czasach dzieciństwa moich dzieci pisałam im bajki dydaktyczne.
OdpowiedzUsuńFajnie, że i takie bajeczki pojawiają się dla dzieci. Mam nadzieję, że będzie sporo chętnych by wziąć udział w konkursie:)
OdpowiedzUsuńCudowna książka:) w sam raz dla prezent. Wszystkim uczestnikom życzę powodzenia.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię czytać mojemu dziecku. Ale czasami bardziej mnie wciągnie książka niż jego. On ucieka a ja mam ochotę dokończyć.
OdpowiedzUsuńBajki terapeutyczne to jedne z najlepszych opcji dla dzieci. Swojego czasu Onet zrobił konkurs na napisanie takich bajek - dbajki. Napisałam 3 i za dwie zostałam nagrodzona. Jedna z nich - Historia zaczarowanego drzewa.
OdpowiedzUsuńBardzo interesująca książeczka, wiele książek dla dzieci ma nas czegoś uczyć, jednak z terminem bajki terapeutyczne spotkałam się po raz pierwszy.
OdpowiedzUsuńTo ważny temat. Bajki pomagają dzieciom zrozumieć świat. Ważny jest dobór tematyki.
OdpowiedzUsuńCenimy sobie bardzo bajki terapeutyczne. Tych jeszcze nie mamy więc czas zasilić naszą kolekcję! ;)
OdpowiedzUsuńPierwszy raz natykam się na coś takiego jak bajki terapeutyczne. Ostatnio walczę z paroma trudnościami w relacjach z Mania więc może warto zagłębić temat :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa książka, idealna dla przedszkolaków :) Bajki terapeutyczne mają to do siebie, że potrafią w prosty sposób wytłumaczyć dzieciom jakiś problem, z którym się borykają. Musimy mieć ją w swojej kolekcji :)
OdpowiedzUsuńPiękna ta książka! Lubię książki, które niosą za sobą jakieś przesłanie, pozwalają zrozumieć różne rzeczy. W konkursie weźmiemy udział, tylko muszę pomyśleć nad odpowiedzią.
OdpowiedzUsuńWspaniały materiał na wspólne czytanie, rozmawianie, uczulanie na pewne aspekty, bajkowa inspiracja dla dzieci i rodziców. :)
OdpowiedzUsuńCzytanie dzieciom bajek w plenerze to super pomysł :)
OdpowiedzUsuńCudowna książka, uwielbiam takie mądre w treści pozycje :)
OdpowiedzUsuńPiękna prezentacja wartościowej książki. Gdybym pisała swoją książkę to na pewno skupiłabym się wokół tematu inności wśród dzieci. Inna skóra, inne zachowanie, inny wygląd, inni rodzice, czy miejsce urodzenia, dzieci potrafią wynaleźć na serio wiele inności u swoich rówieśników.
OdpowiedzUsuńTeraz tak zastanawiam się, gdzie podział się mój zeszyt, w którym zapisywałam bajki wymyślone dla moich dzieci, uwzględniające terapeutyczne zagadnienia, które były na topie w ich życiu. Muszę go poszukać. :)
OdpowiedzUsuńCiekawa pozycja. Fajnie, że takie powstają. Muszę komuś polecić tę pozycję.
OdpowiedzUsuńJa też ją polecę, nawet wiem komu.
UsuńW jakich pięknych okolicznościach przyrody czytacie! :)
OdpowiedzUsuńCzęsto sięgałam po tego typu książki. Są bardzo wartościowe i pouczające. Gdybym miała napisać bajkę terapeutyczną myślę, że dotyczyłaby pewności siebie. Podczas pracy z dziećmi zauważyłam, że wiele z nich nie wierzy w swoje możliwości, są niepewne, nieśmiałe. Czasami wynika to ze stosunku kolegów, porównywania się do nich. Ale były też sytuację, kiedy wpływ mieli na to rodzice. Niestety próbowali dostosować je pod swoje wyobrażenia, nie zwracając uwagi na ich indywidualne predyspozycje, umiejętności. Podcinają swoim dzieciom skrzydła. Chciałabym napisać taka bajkę, która byłaby dla dzieci pocieszeniem, nadzieją, ale też dodawała pewności siebie. Nie wykluczone, że taką napiszę. 😉
OdpowiedzUsuńTy zawsze masz tu takie fantastyczne propozycje i widzę, że kolejna. Zbankrutuje przez Ciebie;) No ale na dzieciach się nie oszczędza.
OdpowiedzUsuńBardzo fajna książeczka, dzięki za wpis bo pewnie tak bym na nią nie wpadła
OdpowiedzUsuńCudowne książki do czytania całą rodziną!
OdpowiedzUsuńMy czytamy teraz nałogowo książkę "Rozbrykany konik" który przedstawia dzieciom różne zwierzęta i ich talenty, kotki łapią myszki, pies pilnuje domu a podsumowaniem tej książki są słowa: Ihaha ihaha każdy jakiś talent ma".
OdpowiedzUsuńTą książkę mam na liście do kupienia, bo gdzieś mi już migneła jakiś czas temu. Ale muszę zamówić większą ilość, albo znaleźć księgarnię gdzie dostanę wszystkie książki dla młodego co chcę :) Powodzenia wszystkim w konkursie :)
OdpowiedzUsuńTo coś dla nas. Oboje z synkiem lubimy też takie bajki i z pewnością będę miała na uwadze, tym bardziej, że praktycznie ciagle czegoś nowego w literaturze poszukujemy ;)
OdpowiedzUsuńTakie książki są bardzo przydatne w wychowaniu dziecka, potrafią dużo wyjaśnić i pokazać w łatwy sposób
OdpowiedzUsuńCudowna książka, fajnie z dziećmi czytać
OdpowiedzUsuńCudowna książka i ten opis rewelacyjny, czytałam jednym tchem. Brawo!
OdpowiedzUsuńTo wspaniała seria książek z tego wydawnictwa. Jaś dostał 1 w przedszkolu, a teraz kupiłam kolejna. Wartościowy materiał na wspólne czytanie i rozmowy. Wspaniała bajkowa inspiracja dla każdego i nalego j dużego.
OdpowiedzUsuńCiekawa książka, chociaż u mnie to już wszystko wyrosło z czytania bajek...
OdpowiedzUsuńTerapia książką to jedna z najlepszych metod. to jest coś jakby przemycać leki w słodkim kakao dla uparciuszka. Piekne nastrojowe zdjęcia, książki nie znam.
OdpowiedzUsuńJestem wielką fanką takich książek, mam już ich trochę w dziecięcej biblioteczce. Sama próbuję czasem swoich sił w pisaniu i widzę jedno - mają niesamowicie wielki wpływ na zachowania dzieci, umożliwiają wyjście z niejednej z pozoru trudnej sytuacji i pozwalają spojrzeć na różne problemy z zupełnie innej perspektywy. Tej książki jeszcze nie znam, ale jestem pewna, że niebawem pojawi się na naszej książkowej półce :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam tę formule bajek. Na studiach nawet pisaliśmy bajki terapeutyczne na jednym przedmiocie - mieliśmy podany problem, opis dziecka (wiek, co lubi, czego się boi).
OdpowiedzUsuńTa książeczka wygląda ciekawie. Nie słyszałam wcześniej o bajkach terapeutycznych.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie, że powstają takie terapeutyczne bajki :)
OdpowiedzUsuńPiękne obrazki! na pewno zainteresują moją małą!
OdpowiedzUsuńPiękne wydanie, wspaniałe ilustracje- zawsze zwracam uwagę na obrazki... Bajki terapeutyczne, coś wspaniałego.
OdpowiedzUsuńBardzo ważna tematyka społeczna jest poruszana w tej książce. Ja zdecydowanie przykładam uwagę do realcji moich dzieci z prababciami. Uczę ich szacunku do osób starszych. Wskazuję że warto ich słuchać i oczywiście kochać.
OdpowiedzUsuńUważam, że takie książki są bardzo ważne w życiu każdego młodego człowieka.
OdpowiedzUsuńWarto mieć kilka takich na stanie i cieszyć się z dzieckiem chwilami wspólnego czytania oraz omawiania :)
Ostatnio kupowałam właśnie książki Agnieszki Antosiewicz dla mojej chrześnicy :)
OdpowiedzUsuńhmmm nie znam tej ksiązeczki ani autorki. Chętnie bym ją obejrzała na żywo.
OdpowiedzUsuńFajnie, że są takie pozycje na rynku dla dzieci!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa propozycja, w naszym przypadku świetnie sprawdziłaby się bajka o zazdrości, bo córka po 5 latach przestała być jedynaczką
OdpowiedzUsuńcudownie że jest tak dużo książek które pomagają uczyć dzieciaki ważnych rzeczy
OdpowiedzUsuńBajki są dobre na wszystko.
OdpowiedzUsuńBardzo lubimy i cvzęsto sięgamy po tego typu bajki- osobiście sama uwielbiam po takiej bajce rozmawiac z dziewczynkami . Takie bajki bardzo pomagajka w odnalezieniu sie dziecku w danej sytuacji
OdpowiedzUsuńMamy tę książeczkę. Już cała przeczytana, idzie w kolejne małe rączki!
OdpowiedzUsuńUwielbiam bajki. Sama też napisałam kilka bajek "terapeutycznych", które wiem, że pomogły. A Twoje propozycje są bardzo ciekawe. Leniwiec, Panda i Koala to musi być naprawdę niezła gromadka :-)
OdpowiedzUsuńKsiążka wydaje się być bardzo ciekawa, w dodatku jest w tak atrakcyjnej oprawie graficznej! Interesujący pomysł na konkurs!
OdpowiedzUsuńNiezwykły smak bajek, strawa dla duszy i wyobraźni, tak wiele potrafią nas nauczyć, uczulić na wiele spraw. :)
OdpowiedzUsuńNie wyobrażam sobie wychowywania dziecka bez inspirujących bajek :)
OdpowiedzUsuń