22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - święto, w ramach którego warto spojrzeć z jeszcze większą troską na naszą planetę, jej zasoby naturalne oraz wszystkie zamieszkujące ją gatunki zwierząt i roślin. Jest to czas, kiedy na całym świecie organizuje się najróżniejsze akcje, happeningi i inicjatywy - mające na celu promowanie postaw proekologicznych i zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy, z jakimi boryka się przyroda.
Myślę, że warto uświadamiać w tym temacie już od najmłodszych lat - żeby dzieci wiedziały, jak żyć w zgodzie i w harmonii z naturą, nie przyczyniać się do jej degradacji albo chociaż minimalizować skutki tego zjawiska. Dlatego przygotowałam dla naszego Bąbla kilka ekologicznych gier i zabaw - i mam wielką nadzieję, że również Wy się nimi w jakiś sposób zainspirujecie :)
Recykling - gra dla dzieci w segregację śmieci
Wycinamy z papieru kolorowe kontenery na śmieci - i odpowiednio je opisujemy. Na mniejszych karteczkach drukujemy różnego rodzaju odpadki, resztki, zużyte opakowania i inne pozostałości, z jakimi mamy do czynienia w codziennym życiu.
Zadaniem dziecka jest zrobienie porządków - a więc dopasowanie odpowiednich obrazków do konkretnego kosza. Z naszej strony natomiast dobrze byłoby, gdyby towarzyszyła temu jednoczesna rozmowa, dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna, na czym polega recykling i z jakimi korzyściami wiąże się dla naszej planety.
Cykl życia motyla DIY
Bąbel początkowo nie mógł uwierzyć, że te fruwające nad łąką, barwne motyle - tak naprawdę przepoczwarzają się z niezbyt urodziwych gąsienic, które na pierwszy rzut oka nie mają z nimi absolutnie nic wspólnego ;) Dał wiarę dopiero wtedy, kiedy obejrzeliśmy wspólnie fragment filmu dokumentalnego na ten temat - a potem postanowiliśmy sami przygotować uproszczony cykl życia motyla, żeby jeszcze lepiej mu to wszystko zobrazować.
Jaja i gąsienice powstały z ciastoliny, kokon dla poczwarki z małego nadmuchanego balonika i bibuły - natomiast motyle wycięliśmy z papieru i przykleiliśmy do klamerek do prania. Dzięki temu po skończonej prezentacji zostały z nami jako ozdoba dziecięcego pokoju - można przymocować je delikatnie do firanki albo do kwiatów w doniczce.
Ziemia z lotu ptaka -
praca plastyczna wykonana "puchnącymi" farbami
Żeby zrobić takie puchnące farbki, pożyczyliśmy sobie trochę pianki do golenia od Bąblowego taty - a następnie wymieszaliśmy ją z barwnikami spożywczymi w dwóch kolorach. Niebieski to oczywiście morza i oceany, natomiast zielony - poszczególne kontynenty widziane z lotu ptaka.
Farbki nanieśliśmy pędzelkiem na wydrukowaną kulę ziemską - co moim zdaniem dało naprawdę ciekawy efekt i mogliśmy na bieżąco obserwować, jak pęcznieją w trakcie malowania. "Mamo, mamo ! Ziemia mi spuchła !" - zakrzyknął Bąbel w pewnym momencie, co stanowiło znakomite uwieńczenie naszych wspólnych działań ;) Co jeszcze fajniejsze - puchnące farbki zachowały swoją konsystencję przez kilka kolejnych godzin - a więc mogliśmy stworzyć przy ich pomocy również wiele innych prac plastycznych.
***
W swoich ekologicznych grach i zabawach
jako inspirację wykorzystaliśmy poniższe książeczki Wydawnictwa GREG.
Urszula Kamińska
str. 96
Jest to bogato ilustrowany, wierszowany tomik - który śmiało można określić jako przewodnik po ekologii lub też encyklopedię ekologii dla najmłodszych. Znajdziemy tu w zasadzie wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące naszej planety - jej klimatu, fauny i flory oraz wszelkich procesów mających miejsce w przyrodzie.
Mowa jest tutaj zarówno o zagadnieniach bardzo pozytywnych i pożądanych - a więc o ochronie zwierząt i roślin, równowadze międzygatunkowej, zbawiennej roli drzew czy biopaliwach - jak i o procederach oraz zjawiskach, z którymi trzeba stanowczo walczyć i ograniczać ich rozmiary (np. kłusownictwo, nadmierna wycinka lasów, emisja spalin oraz efekt cieplarniany).
Młody czytelnik dzięki krótkim rymowankom pozna niejeden sposób, w jaki może dbać o środowisko oraz dokonywać właściwych, proekologicznych wyborów. Dowie się też mnóstwa ciekawych rzeczy na temat rodzajów energii elektrycznej, metod stosowanych w rolnictwie, oszczędzania zasobów naturalnych i żywności.
Agnieszka Antosiewicz
str. 96 + 96 + 96
Ta seria będzie wręcz idealna dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym - zarówno tych młodszych, jak i ciut starszych. Wprawdzie nie traktuje ona stricte o ekologii - ale mimo wszystko można znaleźć w niej naprawdę sporo krótkich opowiadań powiązanych z tą tematyką i uczących szacunku do środowiska.
Książeczki opowiadają o przygodach i
perypetiach rezolutnych kilkulatków, którzy na co dzień spotykają się ze
sobą w swojej przedszkolnej grupie. Każdy tom poświęcony jest innej porze roku - w związku z czym stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy oraz pomysłów, adekwatnych do warunków i pogody za oknem.
Opowiadania traktują zarówno o dziecięcych troskach i radościach - jak i o najważniejszych polskich świętach, zwyczajach i tradycjach. Niektóre z nich poświęcone są konkretnym istotnym datom - jak chociażby 1 i 3 maja, 1 i 11 listopada albo 21 i 22 stycznia - ale nie zabraknie również informacji o świętach nieco mniej znanych i nierozpowszechnionych aż na tak wielką skalę (np. Dzień Kundelka, Dzień Pluszowego Misia czy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci).
Scenki z życia przedszkolaków przeplatane są krótkimi bajeczkami, przemycającymi w sobie najróżniejsze wartościowe treści i przesłania. Ich bohaterowie to często właśnie ożywione elementy przyrody, o której mowa w dzisiejszym wpisie. Mówiąc krótko - korzystając z tych książeczek dziecko poznaje prawa i reguły, jakimi rządzi się każda pora roku. Myślę, że dzięki temu jest mu się znacznie łatwiej do tych zmian przystosować - zwłaszcza, że ma tak sympatyczne i świetnie znane przedszkolne towarzystwo :)
A w jaki sposób Wy uczcicie Dzień Ziemi ?
Robicie w związku z nim coś wyjątkowego ?
Kusi mnie ta książka, idę poszukać ;) Brawo, za wpajanie takich wartości dziecku :)
OdpowiedzUsuńFajne eko zabawy. Najbardziej podoba mi się ta z cyklem życia motyla.
OdpowiedzUsuńW UK segregację śmierci wysysa się chyba z mlekiem matki. To już jest odruch, gdzie wyrzuca się śmieci.
Mega fajne pomysły! CZadowe wręcz! Wykorzystam co nieco :)
OdpowiedzUsuńTak to się można edukować! Świetny pomysł, znakomite wykonanie:)
OdpowiedzUsuńTotalnie obowiązkiem każdego rodzica i nauczycieli powinno być wychowywanie dzieci w świadomości ochrony naszej planety. Super że Ty tak robisz
OdpowiedzUsuńKarola jak zwykle świetnie "ugryzłaś" temat! ;) W naszym przedszkole temat na topie, więc podeślę Pani link ;)
OdpowiedzUsuńSpadasz mi z nieba. Przypomniałaś mi że na jutro mam przygotować do przedszkola strój eko :)
OdpowiedzUsuńŚwietne! My właśnie uczymy się tego dlaczego i jak segregować smieci, czemu nie wolno wyrzucać smieci na ulicy i Rozala zadaje mnostwo pytan w tym temacie :)
OdpowiedzUsuńJa przez cały rok segreguję śmieci. Zdarza mi się pouczać najbliższych i przypominam o dbaniu naszej planety.
OdpowiedzUsuńSuper pomysły i fajna książka!
OdpowiedzUsuńGenialny pomysł z tymi farbkami.
OdpowiedzUsuńŚwietne pomysły na zabawy z maluchami, z pewnością je wykorzystam jak tylko mój maluch nieco podrośnie...
OdpowiedzUsuńWspaniałe pomysły na naukę przez zabawę. Sposób na puchnące farbki aby pomalować nimi globus - genialny! Na pewno wypróbujemy. Książeczka też bardzo mi się podoba. Myślę, że mogłabym ją wykorzystać nie tylko z synkiem ale i w pracy :)
OdpowiedzUsuńPięknie wykonany ten cykl motyla! Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie, ale w przyszłości na pewno zrobimy coś podobnego. Takie "inne" farbki są genialne w swojej prostocie i bardzo atrakcyjne dla maluchów. Dzięki za inspiracje!
OdpowiedzUsuńU Nas w szkolach promuje sie ekologie. W domach sa tylko segregowane smieci. Sama zaczynam corac bardziej zaglebiac sie w bycie eko I starac sie jak najmniej szkodzic naturze.
OdpowiedzUsuńAle zachęcający jest ten Twój wpis :) chyba zacznę moje dziecko uczyć o ekologii :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie Wam to wszystko wyszło. Super pomysły na naukę przez zabawę! Fajne masz pomysły :)
OdpowiedzUsuńO wiesz co, dzięki, ale dobre propozycje!
OdpowiedzUsuńU nas z tej okazji jest jakiś konkurs ;)
OdpowiedzUsuńJak zwykle piękne zdjęcia i świetne pomysły! Ja jeszcze nic nie wymyśliłam z tej okazji :)
OdpowiedzUsuńFajnie przekazanie wiedzy na tak ważny temat!
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł na uczczenie tego dnia 😍
OdpowiedzUsuńPomysły rewelacyjne szczególnie podoba sie nam ten z farbkami i na pewno go wykorzystam. Książka tez zwróciła moja uwagę
OdpowiedzUsuńMOjej córce ta książka by się spodobała
OdpowiedzUsuńSuper propozycje i świetna książka. U nas Kuba uczy się też jak segregować śmieci pomagając tacie przy ich wynoszeniu
OdpowiedzUsuńCześć! Ziemia z lotu ptaka -
OdpowiedzUsuńpraca plastyczna wykonana "puchnącymi" farbami to jakaś rewelacja. U mnie z ekologią coraz lepiej, od kiedy postawiłam na dietę roślinną jestem z siebie zadowolona. Pozdrawiam serdecznie
Piękny zbiór mnóstwa inspiracji :) Szczególnie motylki DIY przypadają do mojego gustu.
OdpowiedzUsuńCudowne inspiracje, jak zwykle u Ciebie:)
OdpowiedzUsuńAle zbiór inspiracji! Mega!
OdpowiedzUsuńCudowne te motyle klamerki :)
OdpowiedzUsuńFajnie że są takie ksiązki i gry dla dziecie ekologia to ważny tenat
OdpowiedzUsuńSuper książki :) Kiedyś będę takie czytać synkowi :)
OdpowiedzUsuńJestem bardzo na tak dla książek, które podnoszą świadomość ekologiczną, tak potrzebną dla naszej Ziemi. :)
OdpowiedzUsuńNo i podsunęłaś mi pomysł na prezent :) Świetna pozycja wydawnicza i myślę, że my - dorośli - też możemy sobie przypomnieć kilka rzeczy o ekologii. :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy, inspirujący wpis, który skłania do refleksji. Ja również staram się prowadzić na co dzień ekologiczny tryb życia. Zaczęłam od prostych zmian, ale z biegiem lat uznałam, że jeśli każdy z nas zwracałby większą uwagę na środowisko to nasz świat byłby o wiele zdrowszy i piękniejszy. Wystarczy jedynie zdobyć się na pewne kroki. Idealnym przykładem obiektów, które dobrze wpływają na nasze środowisko są m.in. biologiczne oczyszczalnie ścieków, które spisują się znacznie lepiej od tradycyjnego szamba.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis, zgadzam się z Tobą w 100%. Pamiętajmy również o tym, że w Polsce działa obecnie wiele firm oferujących różnego rodzaju usługi dedykowane ekologicznemu, bardziej świadomemu trybowi życia. Idealnym przykładem jest m.in. firma mojego męża oferująca wynajem kontenerów budowlanych we Wrocławiu. W kontenerach tych można przechowywać różnego rodzaju odpady powstałe podczas remontów czy bardziej zaawansowanych prac budowlanych. Śmieci te należy odpowiednio utylizować, a firma męża wyręcza klientów w tej czynności.
OdpowiedzUsuńPuchnące farby to genialny pomysł :) Z wieloma domowymi materiałami plastycznymi się spotkałam, ale to dla mnie nowość :) Cudownie Wam kula ziemska wyszła :)
OdpowiedzUsuńSuper, takie zabawy i akcje kształtują dobre nawyki u naszych dzieci :)
OdpowiedzUsuńNo niestety nie zawsze jest łatwo. Czasem bycie eko jest dość trudne, a przejście na takie zasady dość trudne, ale myślę, że coraz więcej osób korzysta z ekologicznych rozwiązań. U mnie pomocny bardzo jest internet, ponieważ to tutaj można znaleźć najwięcej inspiracji.
OdpowiedzUsuńCzy tworząc puchnące farby konieczne jest użycie barwników spożywczych? Czy można użyć farb?
OdpowiedzUsuńMyślę, że farby też się świetnie sprawdzą :)
UsuńGdybyście szukali sprawdzony skup samochodowy to polecam ten https://skup-aut-polnoc.pl/skup-aut-bytow/ Nie zaniżają cen, wypłacają pieniądze od razu po podpisaniu umowy. Sprawdzona firma.
OdpowiedzUsuń