Dzisiaj przybywam do Was jako Wielkanocny Zajączek - i zostawiam propozycje 15 wiosennych gier, zabaw i aktywności , które możecie przygotować dla dziecka zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu (w zależności od tego, czy dopisze Wam pogoda). Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie - i że będziecie się przy tym świetnie bawić :)
1. Poszukiwanie prezentów od Wielkanocnego Zajączka.
W tym roku mam ogromną przyjemność przygotowywać taką grę terenową nie tylko dla Bąbla - ale również dla kilkorga innych dzieci z naszego sąsiedztwa. Postanowiłam więc, że nasza wspólna zabawa nie będzie ograniczała się jedynie do szukania ukrytych słodyczy - ale też do wykonywania wielu kreatywnych zadań, zapisanych na pozostawionych przez Zająca tabliczkach.
W pierwszej kolejności stworzyłam mapę skarbów , według której będziemy się poruszać po naszej najbliższej okolicy - a w następnej wymyśliłam dla urozmaicenia kilka konkurencji sportowych i plastycznych. W planach mamy między innymi wyścigi w workach i z jajkami na łyżkach, zawody w przeciąganiu liny, wspólne dekorowanie pisanek, malowanie buziek oraz wiosenne zagadki.
2. Zabawy balonami
wypełnionymi wodą lub farbą.
To chyba ulubione zajęcie naszego synka - polegające głównie na napełnianiu balonów wodą i bombardowaniu nimi z okna wracającego z pracy taty ;) Takie bomby wodne będą w sam raz na "lany poniedziałek" - jako alternatywa dla standardowych plastikowych pistoletów i sikawek.
Można też urządzić zawody w rzucaniu balonami do celu albo napełnić je kolorowymi farbami, przyczepić do rozwieszonego płótna - i przebijać lotkami , tworząc w ten sposób barwną abstrakcję.
źródło : TUTAJ |
3. Wiosenne kółko i krzyżyk z kamyków.
Tutaj potrzebujemy zaledwie kilku specjalnych, niezmywalnych pisaków - oraz kamyków , zbliżonych do siebie wielkością i kształtem. Malujemy je we wzory przypominające wiosenne owady - a potem przystępujemy do rodzinnych rozgrywek :)
źródło: TUTAJ |
4. Pisankowe puzzle,
uczące liczenia.
uczące liczenia.
Wycinamy z kolorowego papieru kształty pisanek - a następnie oznaczamy je kolejnymi cyframi i odpowiadającymi im ilościami kropek. Każdą z pisanek przecinamy na pół według innego wzoru - prosząc dziecko, żeby połączyło je ze sobą w stosowną całość.
5. Domowy ogródek z rzeżuchy.
Moim zdaniem najbardziej efektownie prezentuje się rzeżucha posadzona w skorupce od jajka. Wystarczy delikatnie rozbić surowe jajko na pół, wylać jego zawartość - i w dolnej części skorupki umieścić watę oraz nasiona rzeżuchy, obficie nasączając je wodą. Rzeżucha powinna zostać wystawiona na słońce i trzymana w temperaturze pokojowej - w takich warunkach zacznie wypuszczać pędy w ciągu najbliższych trzech dni.
źródło : TUTAJ / TUTAJ |
6. Kwiaty zmieniające kolory.
Tutaj będziemy potrzebowali tylko kilku kwiatów o białych płatkach - oraz szklanek z wodą, zabarwioną barwnikami spożywczymi. Wkładamy kwiaty do ich prowizorycznych wazonów - a następnie obserwujemy zmiany koloru, jakie w nich stopniowo zachodzą.
źródło : TUTAJ |
7. Wiosenne domino XXL.
Wiosenne domino, wydrukowane na arkuszach w rozmiarze A4. Można układać je zarówno samodzielnie w domu, jaki i z kolegami na podwórku - tworząc w ten sposób naprawdę ogromne, przestrzenne plansze.
8. Tęcza z cukierków.
Czy wiedzieliście, że cukierki Skittles można nie tylko jeść - ale również stworzyć z nich taki kolorowy, tęczowy obrazek ? Wystarczy umieścić je w tym celu na talerzyku z wodą - i cierpliwie poczekać, aż zaczną się rozpuszczać.
źródło : TUTAJ |
9. Prace plastyczne z liści , kwiatów i traw.
Prace plastyczne z liści kojarzą mi się głównie z jesienią - ale również wiosną można tworzyć z nich piękne roślinne kolaże , obrazy i wyklejanki. Granicą jest tylko nasza wyobraźnia :)
źródło: TUTAJ / TUTAJ |
10. Łódeczki z gąbek.
Gąbki, drewniane patyczki do lodów i papierowe albo materiałowe żagle. Potem już tylko wypuszczamy nasze łódki na "pełne morze" - i obserwujemy, jak sobie poradzą. Możemy też zorganizować ich wyścigi - dmuchając ile sił w płucach i usiłując zatopić flotę przeciwnika ;)
11. Słoik sensoryczny z brokatem.
Słoiki i butelki sensoryczne cieszą się ostatnio ogromną popularnością wśród dzieci i ich rodziców - jako skuteczny sposób na wyciszenie, radzenie sobie z frustracją i innymi negatywnymi emocjami. Metodę tę opracowała swego czasu Maria Montessori - i to powinno być dla niej najlepszą, w zupełności wystarczającą rekomendacją.
Przyznam całkiem szczerze, że początkowo byłam nastawiona do tej techniki raczej sceptycznie - ale po jej wprowadzeniu bardzo szybko zmieniłam zdanie. Obserwowanie wirujących w słoiku drobinek, sreberek i złotek - faktycznie działa niesamowicie kojąco nie tylko na Bąbla, ale również na mnie (!) Wystarczy rozpuścić klej z brokatem w gorącej wodzie , ewentualnie dodać do niego jakieś błyszczące gwiazdki czy serduszka - i voilà ! :)
12. Kręgle z plastikowych butelek.
Do plastikowych butelek po mineralnej albo mleku wlewamy odrobinę barwnika spożywczego - a następnie wypełniamy je wodą i rzucamy w nie piłką tak, jak w kręgielni. Fajny, prosty sposób na poprawę dziecięcej celności - i ogólnej koordynacji ruchowej.
źródło: TUTAJ |
13. Pisankowe pieczątki z ziemniaków.
Metoda znana od dziesiątek lat - sama uskuteczniałam ją z rodzicami jeszcze jako mała dziewczynka. Przekrawamy ziemniaki na pół , wycinamy z nich pożądane wzory - a potem kolorujemy je farbkami i odciskamy na (świątecznej) kartce.
źródło : TUTAJ |
14. Wielkanocne kanapki i naleśniki
Skuteczny patent nawet na największego niejadka ;) Zróbcie mu naleśniki w kształcie zajączka albo kanapki, przypominające do złudzenia kurczęta lub owce. Myślę, że się skusi. Ja w każdym razie na pewno nie pogardziłabym takimi smakołykami ;)
źródło: TUTAJ / TUTAJ / TUTAJ |
15. Jajka wielkanocne - buźki
Emocje to w naszej rodzinie słowo-klucz. Świetnie można oddać je właśnie przy pomocy takich pisanek - wesołych lub smutnych, zdumionych lub zdenerwowanych, rozmarzonych lub skonsternowanych... A dodatkowo - pięknie prezentujących się na wielkanocnym stole :)
źródło : TUTAJ / TUTAJ |