Przepraszam, ale będę Was zamęczać naszą radosną twórczością ;) Jesień to chyba najbardziej malownicza, zjawiskowa pora - i najbardziej sprzyjająca wszelkim kreatywnym wyzwaniom :) W poprzednim roku wyżywaliśmy się artystycznie --->>> w ten sposób , natomiast dzisiaj mam dla Was kilka kolejnych inspiracji na jesienne zabawy i prace plastyczne z dzieckiem.
Jeże z ziarenek słonecznika i pestek dyni
Naprawdę prosta sprawa. Wycinamy kształt jeża z kolorowego bloku technicznego - i dorysowujemy mu flamastrem nos, uśmiech oraz oczy. Następnie doklejamy kolce z ziarenek słonecznika, pestek dyni lub też jakichkolwiek innych, które mamy akurat pod ręką. Jako uwieńczenie całego procesu twórczego możemy wyciąć też filcowe jabłuszko, które nasz sympatyczny zwierz będzie taszczył na swoim grzbiecie w ramach gromadzenia zimowych zapasów :)
Papierowe muchomory DIY
Może zabrzmi to nieco dziwnie - ale muchomory to moje ulubione grzyby ;) Wprawdzie niejadalne i lepiej omijać je szerokim łukiem - a jednak na tle leśnej ściółki prezentują się znakomicie i zdecydowanie wyróżniają spośród wszystkich pozostałych gatunków.
Nasze muchomory zrobiliśmy w całości z papieru - natomiast za podłoże dla nich posłużyła nam zielona gąbeczka do mycia naczyń, w której wycięliśmy odpowiedniej wielkości otwory. Żeby uzyskać takie idealnie równe białe kropki - najlepiej użyć zwykłego biurowego dziurkacza.
Jesienne fryzury z kolorowych liści
Szeleszczące dynie z bibuły
Wystarczą narysowane albo wydrukowane z internetu kontury twarzy - które następnie sami wypełniamy i ozdabiamy liściastymi fryzurami. Można zrobić w ten sposób warkocz, irokeza, a nawet poskręcać liście w drobne loczki - wedle własnego uznania ;)
Najlepiej wykonywać taką prace w momencie, kiedy liście są dopiero co przyniesione z dworu i lekko wilgotne po deszczu. W momencie, kiedy wyschną - mają tendencję do wywijania się.
Szeleszczące dynie z bibuły
Zupa dyniowa wprawdzie mi nie wyszła - ale za to z dyniowych dekoracji jestem w tym roku naprawdę zadowolona ;) Wystarczy zgnieść w kulkę trochę starych gazet albo niepotrzebnych skrawków materiału - a potem owinąć je dwiema warstwami pomarańczowej bibuły i związać u góry sznurkiem.
Następnie oplatamy górną część bibułą w kolorze zielonym - a pasek który nam pozostaje skręcamy w palcach i puszczamy luźno jako dyniowe pędy :) Opcjonalnie można też wyciąć i przymocować do naszych dyni papierowe liście.
Ślimaki z szyszek i plasteliny
Kolejny bardzo łatwy i nieskomplikowany patent. Dwa wałki plasteliny w tym samym kolorze łączymy ze sobą na dole - natomiast u góry delikatnie rozgałęziamy, tworząc w ten sposób ślimacze rogi. Doklejamy jeszcze oczy wraz ze źrenicami - natomiast jako skorupy posłużyły nam zebrane w parku szyszki.
Zakładka do książek w kształcie liska
To akurat pomysł rodem z origami - czyli tradycyjnej japońskiej sztuki składania papieru. Nie pokazuję Wam tutaj wprawdzie wszystkich poszczególnych etapów - ale znajdziecie je w książce "Akademia ozdabiania. Zrób to sam."
Poza liskiem można stworzyć tak naprawdę każde inne dowolne zwierzątko czy ulubionego dziecięcego bohatera. Wystarczy tylko odrobina kreatywności - a przy okazji jest to świetna lekcja dla naszych pociech, żeby absolutnie nie zaginać rogów książek i pozostawiać je w stanie nienaruszonym :)
Skąd czerpać inspiracje ?
W naszym przypadku inspiracje najczęściej przychodzą po prostu same - i pojawiają się w trakcie jesiennego spaceru, rowerowej przejażdżki czy rodzinnej wycieczki w góry. Niemniej jednak zdarza się nam korzystać również z bardzo fajnej, kreatywnej serii od Wydawnictwa Martel.
Książeczki z cyklu "Akademia..." to istna kopalnia i skarbnica idei. W każdej z nich znajdziemy całe mnóstwo plastycznych inspiracji, pomysłów na prezenty oraz wykonane własnoręcznie ozdoby. Dzięki poszczególnym tomom nauczymy się nie tylko wycinać, rysować, ozdabiać czy lepić z plasteliny - ale również projektować własne gry planszowe, przybory szkolne czy też przedmioty codziennego użytku.
Zapewniam Was, że wykonanie takich małych autorskich dzieł sztuki jest zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące, niż ściągnięcie ich po prostu ze sklepowej półki ;)
Pomysły sa genialne, my teraz też sporo działąmy z pracami ręcznymi. Świetna zabawa
OdpowiedzUsuńJakie cuda! Ta szeleszcząca dynia wpadła mi w oko :) może stworzymy ją przez weekend :)
OdpowiedzUsuńCudne te pomysły!!! I super zabawa:)
OdpowiedzUsuńAle super! Spróbujemy coś też zrobić :) zainspirowałaś mnie:)
OdpowiedzUsuńWszystkie prace wyszły Wam fenomenalnie, ale jeżami i ślimakami nie mogę przestać się zachwycać. Ogromne brawa za pomysły.
OdpowiedzUsuńŚlimaki są świetne!
OdpowiedzUsuńCiężko byłoby wybrać jedną pracę, która spodobała mi się najbardziej, bo wszystkie są cudowne. Co do muchomorów to ja też je uwielbiam. Są prawdziwą ozdobą lasu.
OdpowiedzUsuńGenialne pomysły A te ślimaki najlepsze. My ostatnio z córką robiłyśmy wydzieranki jesienne
OdpowiedzUsuńŚwietne pomysły, zwłaszcza dynie i lisek.
OdpowiedzUsuńŚwietne pomysły - aż żałuję, że już nie pracuję w przedszkolu...:)
OdpowiedzUsuńŚwietne! Dynie boskie! Wykorzystamy na pewno!
OdpowiedzUsuńBardzo fajne pomysły! Samej dyni (żywej) nie lubię za bardzo, ale w wydaniu papierowym jak najbardziej może być ;)
OdpowiedzUsuńMega fajne pomysły. Jeże wyschły fantastycznie.
OdpowiedzUsuńKreatywne, proste i niezwykle cieszące oko. Poćwiczę z córką ona kocha takie rzeczy.
OdpowiedzUsuńSuper ! :) Mój ma dwa latka i na razie nie umie się skupić na tyle by zrobić takie cuda
OdpowiedzUsuńPiękne prace plastyczne! Uwielbiam je wykonywać z dzieckiem oraz moimi dzieciaczkami w przedszkolu. Z Akademii mam Akademię Tektury - równie inspirująca książeczka! Świetne muchomorki - pomysł z zieloną gąbką genialny :) My z Antosiem robiliśmy niedawno ślimaki tyle że z kasztanów :)
OdpowiedzUsuńMnóstwo fantastycznych propozycji. Wykorzystamy przez weekend wszystkie
OdpowiedzUsuńAle pomysłowe! Te liściaste fryzury bardzo mi się podobają :) I dynie z bibuły bardzo klimatyczne :)
OdpowiedzUsuńJeże rozwalają system! :) W niedzielę robimy! :)
OdpowiedzUsuńKurcze sama chętnie bym się pobawiła tak, można wykorzystać do ozdobienia domu, rewelacja :D
OdpowiedzUsuńPiękne prace. Lubimy takie książeczki z pomysłami. Co prawda masa inspiracji jest w sieci, ale ja wolę sięgnąć do półki z książkami i znaleźć gotową instrukcję krok po kroku.
OdpowiedzUsuńJak wiele pomysłów! Super. A jedną z tych książeczek bardzo dobrze znam. :)
OdpowiedzUsuńFantastyczne jesienne dzieła! :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne pomysły, zakładka lisek i jeżyki zdobyły moje serce :D
OdpowiedzUsuńFenomenalne prace!!!! Podziwiam, że chciało Wam się te ziarenka tak przyklejać :)
OdpowiedzUsuńŚlimak z szyszką wymiata :)
Świetne pomysły! Chyba wypróbuję kilka z moją siostrą. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńRewelacja! Zacznę od włosów z liści - myślę, że obie córki (2 i 3 latka) się wkręcą :) Jesteśmy po spacerze, liście zebrane - można działać! Niech no tylko drzemka się skończy... :D
OdpowiedzUsuńMega podoba mi się podstawka pod muchomory - trawa zrobiona z gąbeczki do mycia naczyń! Super kreatywne pomysły. Z zachwytem patrzę jak realizujecie się artystycznie, bo mój Młody jakoś ani rysowaniem ani tworzeniem takich rzeczy nie jest zainteresowany :( Chyba nie poszedł we mnie :(
OdpowiedzUsuńBardzo fajne prace. Brawo za kreatywność :) Najbardziej podobaja mi się fryzury z liści :)
OdpowiedzUsuńTakie fryzury robiłyśmy niedawno, bo gdzieś je właśnie wypatrzyłam. Ale reszta prac jest dla mnie nowa i bardzo fajna. Nie zgadłabym, że podstawka pod muchomory to gąbka ;) Musimy zrobić ślimaki, zwłaszcza że szyszek u nas pod dostatkiem.
OdpowiedzUsuńSUPER!!! Dynie mnie zachwycily :)
OdpowiedzUsuńMy dziś będziemy robić zakładkę, nie wiem czy liska, zobaczymy co córka sobie wymyśli. Widziała, że dzieci robiły takie zakładki w świetlicy i też chce taką mieć :)
OdpowiedzUsuńZainspirowałaś nas do działań plastycznych. Dziękuję :)
OdpowiedzUsuńZdolna bestia jesteś!!!Co za precyzja!!! Prace są rewelacyjne!!!!
OdpowiedzUsuńMojej Hance by się spodobały pomysły - a ja taka noga jestem manualno-plastyczna;-0
Tyśka
Prześlicznie te prace wyszły, z wielką przyjemnością się je ogląda, a co ważne, samemu chce się takie stworzyć. :)
OdpowiedzUsuńPrześliczne prace Wam wyszły!
OdpowiedzUsuńSame cudownosci. Uwielbiam kreatywne zabawy a zwłaszcza takie. Jesień nie jest moja ulubioną porą roku, ale pozwoliłaś mi o tym na chwilę zapomnieć.
OdpowiedzUsuńRewelacyjne propozycje! Już wiem, jak wykorzystam liście z ogrodu ;-)
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki za podpowiedź!!! Na pewno skorzystam w pracy i w domu!
OdpowiedzUsuńUwielbiam jesień bo daje ogromne pole do popisu w kwestii prac plastycznych <3
OdpowiedzUsuńWow! Jestem pod wrażeniem. Kilka pomysłów wykorzystamy podczas naszych zabaw twórczych :)
OdpowiedzUsuńAle świetne pomysły! Szkoda, że mój Franko jeszcze za mały, uwielbiam takie twórcze prace! Dzięki za inspiracje :)
OdpowiedzUsuńSuper że podajesz książki, z których korzystałaś. Mnie zawsze z trudem przychodzą takie zabawy plastyczne, więc dobrze, że są gotowe pomysły ;) Zdjęcia bardzo ładnie zrobione i kolorystycznie wszystko współgra! No i te ślimaki są boskie!
OdpowiedzUsuńPrzepięknie to wyszło <3
OdpowiedzUsuńBardzo pomysłowe, podbieram pomysł z jeżem.
OdpowiedzUsuńSerio najfajniejsze prace plastyczne jesienne, jakie widzialam! :-)
OdpowiedzUsuńBardzo spodobał mi się pomysł z jeżem! :) Na pewno pokaże go Kubusiowi! :)
OdpowiedzUsuńSwietne pomysły jeż i ślimak idealne, my robiliśmy wiewiórkę
OdpowiedzUsuńPiękne <3 Nasze dziewczyny większość prac robiły w przedszkolu, choć udało nam się też zrobić w domu ślimaczki z kasztanów, jeżyki i ludki. Starsza malowała też muchomory - przez to ucierpiał biały sweterek, którego rękawki zrobiły się czerwone ;)
OdpowiedzUsuńWszystko piękne i doskonałe. Bardzo chętnie wykorzystam Twoje pomysły do zabaw z moją trzyletnią córką.
OdpowiedzUsuńwow fantastyczne pomysły na jeże dynie ślimaki rewelacja :D trzeba zabrać się i tworzy ć z dziećmi takie piekne jesienne cuda :D
OdpowiedzUsuńJeże i ślimaki rewelacja. Będziemy robić :-)
OdpowiedzUsuńwydrukuję i poczekam aż moja córka będzie gotowa do tej świetnej zabawy!:)
OdpowiedzUsuńŚlimaki rządzą:)Zdecydowanie najbardziej mi się podobają:)
OdpowiedzUsuń