Nauka przez zabawę.
Nie bez powodu uważa się, że dla dziecka najlepsza i najbardziej skuteczna jest nauka przez zabawę. Zwłaszcza dla dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - czyli w okresie, kiedy to właśnie zabawa powinna stanowić zasadniczy sens kilkuletniego życia. Niejednokrotnie bawiąc się - maluszek nawet nie zauważa, że przy okazji przyswaja mnóstwo nowej wiedzy i wartościowych informacji, które bardzo przydadzą mu się na późniejszych etapach.
Wcale nie trzeba (a wręcz absolutnie nie powinno się) do czegokolwiek dziecka przymuszać. Ale czasami warto wykorzystać niesamowitą chłonność dziecięcego umysłu w tym najwcześniejszym okresie - i spróbować "przemycić" pewne edukacyjne treści w formie typowo rozrywkowej i zabawowej , co my uczyniliśmy w przypadku nauki literek i cyferek.
Wcale nie trzeba (a wręcz absolutnie nie powinno się) do czegokolwiek dziecka przymuszać. Ale czasami warto wykorzystać niesamowitą chłonność dziecięcego umysłu w tym najwcześniejszym okresie - i spróbować "przemycić" pewne edukacyjne treści w formie typowo rozrywkowej i zabawowej , co my uczyniliśmy w przypadku nauki literek i cyferek.
Bardzo głodny literkowy potwór
Ze starego kartonu po butach i kolorowego papieru stworzyliśmy sympatycznego stwora, dla którego największym przysmakiem są literki. Najbardziej uwielbia samogłoski - ale również spółgłoskami nie pogardzi i jest otwarty na wszelkie nasze kulinarne propozycje ;)
Specjalnie dla niego wydrukowaliśmy kilkukrotnie całe abecadło, żeby nigdy nie był głodny. Potwór informuje nas , na jaką literkę ma aktualnie największą ochotę - a zadaniem Bąbla jest spełnienie jego zachcianek i odnalezienie wszystkich określonych liter w naszej alfabetycznej rozsypance. Myślę, że z czasem zaczniemy karmić naszego przyjaciela również poszczególnymi sylabami, wyrazami oraz całymi zdaniami.
Na jaką literę jest słowo ... ?
Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wydrukować wszystkie litery alfabetu na planszach formatu A4 - a następnie dopasowywać do nich najróżniejsze obrazki (również wydrukowane i pozyskane z internetu - albo z wszelkich posiadanych w domu gier typu loteryjki, memory itd.) Dzięki temu dziecko uczy się, na jaką literę zaczynają się poszczególne wyrazy - a poprzez wielokrotne powtarzanie tej czynności zaczyna coraz lepiej kojarzyć zapis literki z konkretnymi obrazkami i słowami.
Palcem po kaszy pisane
W tym przypadku zamiast kaszy możemy użyć również mąki, cukru albo piasku - generalnie wszystkiego, po czym można wielokrotnie pisać palcami, a następnie "zmazywać" :) Na planszy przed naczyniem znajdują się kolejne litery, które Junior stara się (mniej lub bardziej wiernie) odtworzyć i odwzorować. Potem wystarczy tylko lekko potrząsnąć naczyniem albo użyć maminego grubego pędzla do makijażu - żeby napisana literka zniknęła, a na jej miejscu pojawiła się następna. Uśmiech na ostatnim zdjęciu ewidentnie świadczy o tym, że satysfakcja ogromna ! ;)
Cyferkowa wieża z klocków
Żeby nie było zbyt nudno - naukę cyferek możemy połączyć z konstruowaniem własnej wieży z klocków. Każdy z plastikowych klocków oznaczamy konkretną cyfrą / liczbą - natomiast zadaniem dziecka jest ułożenie ich w odpowiedniej kolejności i stworzenie z nich budowli. Z czasem można dokładać kolejne elementy - w miarę jak dziecko będzie uczyło się liczenia na coraz wyższym i bardziej zaawansowanym poziomie.
Cyferkowe plansze i pchełki
Tutaj możemy puścić wodze fantazji i przygotować całe mnóstwo różnych planszy , zależnie od zainteresowań i upodobań dziecka. Na zdjęciach są to akurat muchomorki - ale równie dobrze można wykorzystać np. biedronki z różnymi ilościami kropek czy jakiekolwiek inne policzalne motywy.
Plansze z rysunkami przyporządkowujemy do konkretnych cyfr - a dla ułatwienia synek układa na nich plastikowe "pchełki" , żeby zaznaczyć, który element już został przez niego policzony. Często liczymy wspólnie i oczywiście na głos - żeby przy okazji się odpowiednio "osłuchać".
Domowe puzzle DIY - pocięty obrazek
Tnąc wydrukowane obrazki na cienkie paseczki, możemy przygotować własne układanki. Każdy z pasków numerujemy - i łącząc je ze sobą w jedną całość również głośno liczymy i wskazujemy na następujące po sobie cyfry. Zapewniam Was, że układanie takich domowych puzzli to dla dziecka wielka frajda - a ich przygotowanie trwa zaledwie chwilkę i wcale nie trzeba mieć do tego jakichś specjalnych zdolności.
Książeczki dobre na wszystko :)
Na koniec odsyłam Was również do dwóch świetnych propozcji Wydawnictwa Martel - które także proponują naukę literek i cyferek w bardzo atrakcyjnej, wesołej i przystępnej dla przedszkolaka formie.
W "Alfabeciakach" i "Cyferkowie" wszystkie litery i cyfry opisane zostały w krótkich i bardzo szybko wpadających w ucho wierszykach. Na niesamowicie kolorowych i przyciągających wzrok ilustracjach towarzyszą im przedmioty i okoliczności, które w jakiś sposób się z nimi kojarzą - i o których opowiadają rymowanki.
Wierszyki są naprawdę zabawne, a literki i cyferki zostały w nich sprytnie i pomysłowo uosobione. Mają swoje ulubione zajęcia, zainteresowania, cechy charakteru, wady oraz zalety. Poszczególne słowa zaczynające się na daną literę zostały w tekście pogrubione oraz wyróżnione innym kolorem - żeby małemu czytelnikowi było je łatwiej namierzyć oraz skojarzyć z bohaterem wierszyka. Podobnie zresztą w przypadku cyferek - choć tutaj uczymy się przede wszystkim ich poprawnej odmiany, z którą dzieci mają dość często spore problemy (np. sześć, sześciu, o szóstej, szóstka...)
Dodatkowo , książeczki są całokartonowe - a więc odporne na wszelkie zniszczenia i idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym, które jeszcze nie zawsze potrafią obchodzić się z nimi w stosowny, łagodny sposób ;)
Dodatkowo , książeczki są całokartonowe - a więc odporne na wszelkie zniszczenia i idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym, które jeszcze nie zawsze potrafią obchodzić się z nimi w stosowny, łagodny sposób ;)
To tylko niektóre z naszych propozycji -
ponieważ możliwości nauki przez zabawę są wręcz nieograniczone !
Przede wszystkim, jest to forma nie rodząca frustracji ani stresów -
za to stanowiąca dla dziecka czystą przyjemność i nowe, ciekawe doświadczenie.